BASINDAN YAZILAR
Kıdemin tavanı belirsiz / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Kıdemin tavanı belirsiz / Sadettin Orhan

Kimi okurlarımız kıdem tazminatının 2012 yılı tavan tutarını soruyor.

Kimileri de muhtaçlara ve engellilere 2022 Sayılı Kanun kapsamında bağlanan aylıkların yeni rakamlarını merak ediyor. Asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte 2012 yılı çalışma hayatı parametrelerinin pek çoğu netleşmiş oldu. Ancak henüz kıdem tazminatı tavanı ile 2022 Sayılı Kanun kapsamındaki aylıkların yeni rakamları belirlenmedi. Zira hem kıdem tazminatı hem de muhtaçlık aylıklarında memur maaş göstergeleri esas alınıyor. Bu göstergeler ise henüz açıklanmadı. 2022 Sayılı Kanun kapsamında aylık alan 1 milyon 350 bin kişi ve tüm işçiler, açıklanacak rakamları bekliyor.

Herkes prim ödemeyecek

Soru: Sadettin Bey, ben Bağ-Kur kapsamında 9000 günümü doldurdum ve emeklilik için yaşımı bekliyorum. Dükkânımı kapattığım ve vergi kaydımı sildirdiğim için şu an prim ödemiyorum. Sizin köşenizden okuduğumuz kadarıyla 1 Ocak itibariyle GSS primi ödememiz gerekiyormuş. Benim bir dükkân ve iki dairemden toplam 1650 lira kira gelirim var. Bir kızım ve eşimle birlikteyiz. Bizim aile içi kişi başı gelirimiz asgari ücretin üçte birinden (296 lira) fazla geliyor. Bu durumda üçümüz de prim ödeyecek miyiz? S. Ahmet Erdem

Cevap: Ahmet Bey, verdiğiniz bilgilere göre aile içi kişi başı geliriniz (1650/3) 550 lira. Söz konusu rakam 296 ile 886,5 lira arasında kaldığı için aylık 35 lira GSS primi ödemeniz gerekiyor. Ancak bu 35 lirayı sadece kendiniz için ödeyeceksiniz. Yani ailedeki her bir kişi için ayrı ayrı 35 lira ödemeyeceksiniz. Siz 35 lira ödeyerek GSS'li olarak tescil edildikten sonra, eşiniz ve kızınız bakmakla yükümlü olunan kişiler olarak sağlık yardımı alacaklar.

5400 günle emekli olacaksınız

Soru: Sadettin Bey, 10 Temmuz 1977 doğumluyum. %60 oranında özürlüyüm. 10 Kasım 1997 tarihinde özürlü olarak belediyede işçi statüsünde çalışmaya başladım. 2003 yılına kadar boşluklarla birlikte 1.759 gün primim ödendi. 17 Mart 2003 tarihinden beri de memur olarak çalışıyorum. Memuriyet öncesi boşta geçen günleri borçlanarak ödeyebilir miyim? Ne zaman emekli olabilirim? Duran Aras

Cevap: Duran Bey, memuriyet öncesi prim ödenmemiş günleri borçlanma imkânınız bulunmuyor. SSK günleriniz de dahil olmak üzere toplamda 5400 günü tamamlayarak emekli olacaksınız.

SSK'lı çalışanlar daha az prim öder

Soru: Sadettin Bey, kardeşim ve eşi 20 yılı aşkın süredir yurtdışındalar. Yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye'den emekli olmak istiyorlar. Bu konuyu öğrenmek için SGK'ya gittiğimde kadın için 7.200, erkek için 9000 gün ödemek şartıyla emekli olabilecekleri söylendi. Ne kadar aylık bağlanabileceği konusunda cevap alamadım. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? N.Ş.

Cevap: Değerli okurum, kardeşiniz ve eşi, yurtdışı hizmet borçlanması yapmadan önce Türkiye'de SSK (4/a) kapsamında çalışırlarsa, 7.200 ve 9000 gün yerine 5.500 civarında prim günüyle emekli olabilirler. Tabandan borçlanma yapmaları durumunda yaklaşık 700 lira aylık bağlanır.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 09.01.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM