BASINDAN YAZILAR
Asgari Ücretliye Tek Çekimde Ferrari Alacak Limit Vermişler - MuhasebeTR

Asgari Ücretliye Tek Çekimde Ferrari Alacak Limit Vermişler

Kredi kartlarına limit sınırlamasına karşı çıkan bankaların, asgari ücretliye bile 250 bin liralık limit tahsis ettikleri ortaya çıktı. BDDK, şimdi mevcut limitleri kademeli olarak düşürmenin yollarını arıyor.
ANKARA

Hüseyin Özay

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın açıklamaları ile gündeme gelen, kredi kartlarına limit sınırlaması getirilmesine ilişkin çalışmalar tüm hızıyla sürerken, bankaların düşük gelirli vatandaşlara tek çekimde Ferrari alacak kadar kart limiti verdiği tespit edildi. Kart limitikonusunda Avrupa başta olmak üzere gelişmiş ülkelerdeki uygulamaları da inceleyerek Türkiye’ye uygun bir model geliştirilmesi için çalışan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) oluşturduğu komisyon, bankaların tüketicilere verdiği kredi kartları limitleri ile ilgili de ön çalışma yaptı. Komisyonun yaptığı çalışmada, bazı bankaların tüketicilere ‘gelirlerini’ dikkate almadan rekor düzeyde kredi kartı limiti tahsis ettiği belirlendi. Örneğin, kayıtlarda asgari ücret düzeyinde geliri olan bir tüketiciye 250 bin liralık kredi kartı limiti verilmesi uzmanları bile şaşırttı.

İşyeri sahipleri için formül

Yine yapılan incelemelerde, her yıl zarar yazan esnaflara da 50 bin, 100 bin lira gibi sermayesinin çok üzerinde kredi kartı limitleri tahsis edildiği saptandı. Bazı iş adamlarına ise bankalar tarafından verilmiş ‘limitsiz’ kartların olduğu da yine bu araştırma kapsamında belirlendi. BDDK’nın yaptığı araştırmada, kredi kartlarının küçük esnaflar başta olmak üzerebirçok işyeri sahibi tarafından, çek veya senet gibi kullanıldığı tespit edildi. Bu nedenle kredi kartlarına limit sınırlaması getirilmesi halinde, kredi kartları ile büyük tutarda mal alıp satan işyeri sahiplerinin zor durumda kalacağı görüldü. Bunun için formüller geliştirilmesi amaçlanıyor. Bulunan formüller arasında ise mevcut rekor düzeydeki kredi kartı limitlerinin kademeli olarak düşürülmesi yer alıyor.

BDDK’da limit havuzu oluşturulacak

BDDK’nın üzerinde çalıştığı kredi kartlarına limit getirilmesine ilişkin çalışma çerçevesinde,bir limit havuzu oluşturulacak. Havuzda, tüm kredi kartı sahiplerinin limiti yer alacak. Bankalar da kredi kartlarındaki limitleri, havuzdaki limitlere bakarak belirleyecek. Örneğin, yıllık 10 bin lira geliri olan bir tüketicinin aylık kredi kartı limiti 5 bin lira olacak. Tüketiciisterse, bin lira limitli beş kart taşıyabilecek. Ya da tüm limitini tek kartta toplayabilecek. Bunun için de yeni yazılım programı geliştirilmesi gerekiyor. BDDK uzmanları, konunun hukuki boyutunun yanı sıra programın geliştirilmesi için de çalışıyor

 

(Kaynak: Star Gazetesi | 06.01.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM