BASINDAN YAZILAR
GSS bilmecesi / Celal Kapan - MuhasebeTR

GSS bilmecesi / Celal Kapan

Okurumuz Emrah Tunca, Kaymakamlık Yeşil Kart Bürosu'nda çalışıyor. Malum, 1 Ocak 2012 itibariyle Genel Sağlık Sigortası'nın (GSS) zorunlu uygulamasının başlaması gerekiyor. Kamuoyuna yansıyan şekliyle, yeşil kart uygulaması bu tarihten sonra SGK'ya devredilecek. Bu durumda yeşil kart bürolarında çalışan memurların durumları ne olacak? Büro çalışanları da haklı olarak geleceklerini merak ediyor. Doğal olarak akla değişik seçenekler geliyor. Bunlardan ilki, bu büroların etkinliği ortadan kalkacak ve büro çalışanları başka birimlere nakledilecek. İkinci ihtimal ise, bürolar ve çalışanlarının görevlerinin aynen devam etmesi. Bu durumda da iki ihtimal söz konusu. İlki, yeşil kart bürosu çalışanlarının kadrolarının da SGK'ya devredilmesi. İkinci ihtimal de herhangi bir kadro devri olmaksızın, görevlerine SGK adına devam etmeleri.

GÜNDEM YOĞUN
Şimdi konuyu açıklığa kavuşturmak için biraz evveliyatına gidelim. Genel Sağlık Sigortası uygulaması, sosyal güvenlik reformunun önemli bir parçası ve aslında 1 Ekim 2008'de zorunlu uygulamanın başlatılması gerekiyordu. O tarihte, 5510 sayılı kanunun sosyal sigortalarla ilgili hükümleri de yürürlüğe girmişti. Bir yandan da SGK'nın yapılanma çalışmaları henüz başlangıç aşamasındaydı. Bu nedenle GSS'nin zorunlu uygulaması önce 1 Ekim 2010'a, sonra da 1 Ocak 2012'ye ertelendi.
Bu arada isteyen vatandaşlar başvuruda bulunup genel sağlık sigortalılıklarını başlattı. Daha önce iki kez yaşandığı gibi, zorunlu uygulamanın başlaması gereken tarih yaklaştıkça, konu ile ilgili haberler gündeme gelmeye başladı. Fakat bu kez, uygulamaya olumsuz yaklaşanların eleştirilerinin çok fazla keskin olmadığını, daimi savunucuların da eskisi gibi hararetli savunma yapmadığını görüyoruz. 
Bu sanırım, ülkenin iç ve dış gündeminin yoğunluğundan kaynaklanıyor. Çünkü bizde hemen her konuda olduğu gibi, GSS hususunda da bardağın boş kısmına bakanlar da dolusunu görenler de, bardağı gördükleri kısımdan ibaret sanıyorlar.

ERTELENEBİLİR
GSS zorunlu uygulamasının 1 Ocak 2012'de başlatılabilme ihtimaline gelelim. Çünkü süre gittikçe kısalıyor. Hemen söylemeliyim, şahsi kanaatim, 31 Aralık 2011'ye kadar küçük bir yasal düzenleme ile yeni bir erteleme gelecek. Ama bu kez erteleme bir yıllık olabilir. Çünkü yeterli olmamakla birlikte, SGK'nın bu alanda bazı hazırlıkları mevcut. Bir kere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kayıtları dikkate alınarak, bunların sosyal güvenlik il ve merkez müdürlükleri bazında sıralamaları yapılmış durumda. Ayrıca bu kişilerden sosyal güvencesi olanlar ve olmayanlar ile sosyal güvencesi olmayanlardan da yeşil kartlılar sistem üzerinden analiz edilmiş. Mevcut yeşil kartlılar için zaten bir sorun yok. Yeşil kart veri tabanı tekrar güncellendi. Yeşil kartlıların sayısı toplamda 14.5 milyondan 9.1 milyona düşmüş durumda. Bunların sağlık giderleri 1 Aralık 2012'den sonra SGK tarafından karşılanacak. Fakat bu kişilerin GSS primleri de Hazine tarafından SGK'ya ödenecek.

GELİR TESTİ
Burada sorun sosyal güvencesi ve yeşil kartı bulunmayan kişiler. Bunların sayısının 1.2 milyon kişi olduğu tespit edilmiş. Çünkü bu kişilere ulaşılıp gelir testi yaptırmalarını sağlamak gerekiyor. Başvurmaları halinde, yapılacak gelir testinde zaten bunlardan bir kısmının primlerinin mevcut yeşil kartlılar gibi Hazine tarafından ödenmesi söz konusu olacak. Peki bunların gelir testlerini kim yapacak?SGK bu kişileri bir yazıyla il/ilçe idare kurullarına sevk edecek. Dolayısıyla yeşil kart büroları faaliyetlerine aynen devam edecek. Gelir testlerini bu bürolar yapacak. 
Çünkü bu bürolar ve çalışanları gelir testi konusunda bir yerde uzmanlaştı. Şimdi bu işi, bir anda SGK personeline devretmek bütün bu tecrübeyi sıfırlamak anlamına gelir. Gelelim dananın kuyruğunun koptuğu yere. Sosyal güvencesi olmayan ve SGK'ya başvurarak gelir testine sevk edilecek 1.2 milyon kişi bütün bu işlemleri ne zamana kadar yapacak? En geç 1 Ocak 2012'ye kadar. Bu mümkün mü? En iyisi bu sorunun cevabını da Biz değil, okurumuz Emrah Tunca versin. Çünkü gelir testini yapacak olan onlar. Biz kendisine bulundukları yerde çalışmaya devam edecekleri müjdesini verdik. O da bu sorumuzu cevaplasın.

OKUR SORUSUNA CEVAP
SORU: 18 Nisan 1965 doğumluyum. İlk sigortalılık (SSK) başlangıcım 16 Ekim 1986. Askerliğimi Nisan 1992-Nisan 1993 arasında yedek subay olarak yaptım. Prim gün sayım, emeklilik için yeterli. Şu anda da primim (eski 4a) ödeniyor. Yedek subaylık süresini, emeklilik başvurusunda mı birleştirmem gerekir? Ayrıca, yedek subaylık öncesi 4 aylık acemi birliğindeki askerliğim için borçlanma yapmamım bir faydası var mı? (MERİH OGÜN GÜNAR)
CEVAP: Emeklilik için 50 yaşınızı doldurmayı bekleyeceksiniz. Birleştirme işlemini şimdiden yapmak, emeklilik başvurusunda işlemlerinizi hızlandırır. Askerlik borçlanması önemli bir fayda sağlamayacağından yapmasanız da olur.

(Kaynak: Yeni Asır Gazetesi | 27.12.2011)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM