BASINDAN YAZILAR
İş dünyasına KOD müjdesi - MuhasebeTR

İş dünyasına KOD müjdesi

Şimşek'ten iş dünyasına 'kod' müjdesi

İş dünyasında büyük sıkıntı yaratan kod sistemini kaldıracaklarını açıklayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yerine getirilecek sistemle ilgili de ipucu verdi.

İş dünyasında büyük sıkıntı yaratan kod sistemini kaldıracaklarını belirten Mehmet Şimşek,  onun yerine grup sistemi getirileceğini söyledi.

Kod 5 olarak bilinen Kod sistemi, Maliye'nin 'kara listesi' olarak anılıyordu.

KOD SİSTEMİ NEDİR?

Kod listesi aslında Maliye'nin naylon fatura alışverişi önlemek için oluşturulan bir liste. Ancak naylon fatura kullanan bir işyerinden alışveriş yapan başka işyerlerinin ve ondan mal alan başkalarının da bu listeye alınması iş dünyasında ticari hayatı çok olumsuz etkiliyordu. Listeye girenler deyim yerindeyse 'vebalı' muamelesi görüyor ve ticari faaliyetleri sekteye uğruyordu.

LİSTE ZİNCİRLEME BÜYÜDÜ

Konu ile ilgili bilgi veren hurriyet.com.tr'ye bilgi veren Hürriyet yazarı Prof. Şükrü Kızılot, "A firması naylon fatura kullanmış, B firması da ondan mal almış. O zaman Maliye B firmasına 'sen de koda girdin' diyor. Daha sonra B firmasından mal alan bütün işletmeleri listeye sokuyor. Öyle olunca listeler iyice kabardı ve iş dünyası isyan etti" dedi.

Naylon fatura olayının yanında Maliye'nin adres değiştirenlere ve defter kaybedenlere yönelik olarak da bu Kod listesini genişlettiği belirten Kızılot, şöyle devam etti:

"Örneğin İstanbul'da 3 yıl önce mal alınan B şirketi, mal alındıktan iki yıl sonra o adresi terketmiş. Maliye mal alan firmaya 'getir KDV'sini cezası ile bize öde, yoksa koda ve vergi incelemesine alıyoruz' dedi. Ya da 4 yıl önce mal alınan bir firma yıllar sonra defterlerini kaybetmiş. Maliye mal alana, 'dört yıl önce mal aldığınız firma defterleri kaybetti, o firmadan yaptığınız alışlarla ilgili KDV'yi beyan edin ve ödeyin' dedi. Böyle olunca koda alınanlardan alışveriş yapanlar da zincirleme olarak listeye girdi."

KODA GİRERSEN NE OLUYOR?

Maliye'nin Kod listesine girmenin iki ana sakıncası var. Bunlardan birincisi, şirketin vergi incelemesine alınması. İş dünyasındaki genel kanı da Maliye'nin incelemeye aldığı firmalara istedikten sonra istediği gibi ceza kesebileceği yönünde.

İkincisi sakıncası koda girenlere 'vebalı' muamelesi yapılması. Yani bir firma koda girdiği zaman diğerleri koda girmemek ve fişlenmemek için o firma ile ticari irtibatlarını bitiriyorlar bu da firmanın zora girmesine neden oluyor.

(Kaynak: Beyaz Gazete | 11.01.2010)

GÜNDEM