BASINDAN YAZILAR
Dünyanın en pahalı 10 evi - MuhasebeTR

Dünyanın en pahalı 10 evi

Emlak piyasası bir araştırma yaptı ve dünyanın en pahalı 10 evini belirledi. Bu listede ise 2 türk işadamının olması da dikkat çekici. Sahip oldukları konfor ve manzaraları ile servet niteliğinde olan işte 10 ev;


Dünyanın en pahalı 10 evi, hem sahip oldukları konfor hem de manzaraları ile bir servet niteliğindeki fiyat etiketlerine sahip.

Dünyanın en pahalı 10 evi sıralandığında, 100 milyon dolar değer biçilen İstanbul’da boğaz kıyısındaki Erbilgin Yalısı dördüncü, işadamı Halis Toprak’ın Londra’daki evi ise 92 milyon dolarla beşinci sırada bulunuyor.

Listenin ilk sırasında 139 milyon dolarlık etiketi ile İngiltere’nin güneydoğusunda Surrey’de inşa edilmiş dev bir malikane yer alıyor. Buckingham Sarayı’nın rakibi olarak nitelendirilen bu evde onlarca yüzme havuzu, sinema salonu, squash ve bowling salonları bile bulunuyor.

2. sırada 135 milyon dolara satışa çıkarılan Aspen’deki malikane, 3. sırada medya devi Donald Trump’ın Palm Beach’deki 125 milyon dolarlık evi bulunuyor.

4. sırada 100 milyon dolarla Yeniköy’deki Erbilgin Yalısı alıyor. Boğazdaki en büyük yalılardan biri olan Erbilgin Yalısı 3 bin metrekarelik bir alana inşa edilmiş ve 64 odası bulunuyor. Bu fiyata satılması durumunda yalı Cumhuriyet tarihinin en pahalı gayrimenkulu olacak.

6. sırada  Türkiye’den bir ismin işadamı Halis Toprak’ın Londra’da 92 milyon dolara satışa çıkarılan malikanesi bulunuyor. Malikanenin satışı için bir Rus işadamıyla anlaşan Halis Toprak’ın elde edeceği gelirle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na olan borçlarının bir bölümünü ödemesi bekleniyor.

Listenin geri kalanında yine milyon dolarlık etiketleri ile İngiltere, ABD’ ve Fransa’dan evler yer alıyor.

İşte dünyanın en pahalı evleri:

1) 139 milyon dolar  Updown Sarayı Windlesham, Surrey  Buckingham Sarayı'ndan daha büyük 103 odalı, 58 hektarlık bahçesi ile dünyanın ev pahalı evi...

2) 135 milyon dolar  Hala Çiftlik Evi Aspen, Colombia  ABD'nin eski Suudi Büyükelçisi'nin evinde 15 yatak odası, 16 banyosu bulunuyor...

3) 125 milyon dolar  Palm Beach Donald Trump'ın açık artırmada 41 milyona aldığı evin değeri 3'e katladı.

4) 100 milyon dolar  İstanbul Boğazı Dünyanın en pahalı evlerinden biri İstanbul Boğazı'nda ki bir bir yalı...

5) 100 milyon dolar Lake Tahoe Tommy Hilfiger'in kurucularından Joel Horowitz'in evi...

6) 92 milyon dolar Londra Halis Toprak'ın Londra'da ki sarayı.

7) 75 milyon dolar  Bridgehampton Three Ponds Çiftlik evi, adını etrafındaki göllerden alıyor...

8) 75 milyon dolar Corona del Mar, California Pasifik kıyısında olması değerini artırıyor...

9) 70 milyon dolar  New York Central Park'a tepeden bakmak için...

10) 65 milyon dolar  Cote d’Azur, Fransa

(Kaynak: Ekotrent | 02.12.2009)

GÜNDEM