BASINDAN YAZILAR
Vergi indirimleri işe yarayacak mı? / Kazım Yılmaz - MuhasebeTR

Vergi indirimleri işe yarayacak mı? / Kazım Yılmaz

Son vergi indirimlerinden beklenenin ne olduğunu tam olarak bilemiyorum. Ama özellikle ofis makineleri ile işyeri satışlarında KDV'nin düşürülmesi sanıldığı kadar etkili olmaz. Çünkü bunları alanlar için KDV'nin düşürülmesinin pek önemi yok, ofis makinesi alanlar genelde KDV mükellefleri. Onlar da satıcıya ödedikleri KDV'yi devlete ödeyecekleri KDV'den indiriyorlar. Aynı şey işyeri satışları için de geçerli. Bir de işyeri, ofis makinesi, beyaz eşya ve mobilyada KDV indiriminin, bunları alma gücü olanlara katkısı oluyor. Ama bunları almayanlar ve alamayanların da yararlanacağı genel bir KDV indirimi, hem aile bütçelerine hem de ekonomik canlanmaya katkı açısından daha iyi olurdu. Tekrar tekrar belirtilmesi gereken bir konu var. Bütün bu indirimlerin, desteklerin bir de maliyeti var. Ne kadar destek, o kadar bütçe açığı.
Harcamaların verimli olması bunun için çok önemli. Bütçeye yük olmadan yapılabilecek şeyler varsa bunlara da bakılmalı. Örneğin; işsizlik sigortasının parası. Bu paranın sahibi bu primleri ödemiş olanlar. İşsizlik primi ödemiş olanlara bu fondan bir miktar ödeme yapılabilir. İşsiz olsun olmasın, hatta isterse emekli olsun. Hem paralar gerçek sahiplerine gitmiş olur, hem de harcanıp ekonomide canlanma, vergi gelirlerinde artış sağlar.

Yeni bir para sistemi mi?
Geçen yıl Amerikan imparatorluğunun duraklama hatta gerileme dönemine girdiğini yazmıştım. Daha önce de önümüzdeki yıllarda ABD Doları'nın yerine, başka bir paranın 'rezerv para' denilen belirleyici bir para alacağını. Amerika'nın Nobel ödüllü, dünyaca ünlü ve sözü dinlenilen ekonomisti Prof. Joseph Stiglitz uyarıyor, diyor ki:
* 2009 yılında 2007 yılına göre 30 milyon insan daha işsiz olacak. Bu sayı 50 milyonu bulabilir.
* Önlemler alınmazsa kalkınmakta olan ülkelerde 200 milyon insan yoksulluğa sürüklenecek.
Sonra da yapılması gerekenleri sıralıyor. Yeni bir finansal mimari kurmak gerektiğini, başarılmazsa, bunun en büyük acısını, dünyanın en yoksul ülkelerinin hissedeceğini söylüyor. Bakın en sonunda ne diyor: "Yeni bir küresel rezerv sistemi de gerekiyor. Doların rezerv parası olduğu mevcut sistem yıprandı. Dolar da oynak oldu. Gelecekteki enflasyonist risklere ilişkin kaygılar var."
Seçim: Yarın seçim var. Eminiz ki halkımız kendisine yakışanı seçecektir. Sandığa gitmeyenlerin de daha sonra eleştirmeye hakları olmayacaktır.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 28.03.2009)

GÜNDEM