BASINDAN YAZILAR
Mahveden e-leşme / Kazım Yılmaz - MuhasebeTR

Mahveden e-leşme / Kazım Yılmaz

Devlet hızla e-leşiyor. Her şey internet üzerinden elektronik ortamda yapılmaya başlanıyor, uygulama hızla yayılıyor. Ama bazen sıkıntı da doğuruyor. Uygulamadaki bir olayı anlatalım.
Firmaların mal alış ve satış faturaları birer form ile (Ba-Bs) internet ortamında Maliye'ye bildirilir.
Formlar Maliye'nin sitesinde mevcuttur.
O siteden yükleyip doldurulur. Birden fazla firmanın formları tek pakete yüklenebilir. Ama sistem o paketi o şekliyle Maliye'nin sitesine yüklemez. Yani eğer birden fazla formu aynı anda gönderirseniz hiçbiri gönderilmemiş olur. Dolayısıyla hepsini ayrı göndermek gerekir. Gönderdikten sonra da gidip gitmediğini kontrol etmeniz gerekir.
Aksi halde Maliye, hata sitemde bile olsa ceza keser. Ceza her form için 1.490 YTL. 2009 yılında 1.600 YTL olarak uygulanacak.
Bir mali müşavir bütün müşterilerinin formlarını tek pakette göndermiş, gidip gitmediklerini de kontrol etmemiş. Tabii ki sistem kabul etmediği için gönderilememişler. Şimdi kesilecek cezanın hesabını yapıyor ve "Sistemdeki bir açık beni mahvetti" diye feryat ediyor:
Durumu yetkililere bildirmiş. Yetkililer böyle bir açığın olmasını doğrulamışlar ama çözüm göstermemişler. Kesilecek cezalar için mahkemeye gitmesini önermişler.

Otoyol ücreti?
Otoyolla Ankara'dan İstanbul'a ya da tersi yönde yolculuk yapacaksınız.
Meteoroloji günler önceden Bolu'da kar yağacağını açıklamış. Tam Bolu Dağı'na varıyorsunuz yol kapalı.
Saatlerce bekliyorsunuz.
Yol açılmasına karşın, duran TIR'lar yerlerinden kalkamıyor.
Bir trafik polisinin kalkmaya çalışan ama kalkamayan bir TIR'ı arkadan ittiğini görüyorsunuz.
Saatler sonra otoyoldan çıkarken sanki yolda hiç beklememiş gibi, yolu açık tutmuşlar gibi otoyol parası ödüyorsunuz.
Hangi hizmetin bedeli bu para?

Vergiler ve ceza neden artıyor?
Her gün gazetelerden okuyor, haberlerden dinliyorsunuz vergilerde ve cezalarda yüzde 12 artış oluyor.
Araç muayene harcı da aynı oranda artışla 123.90 lira oldu. Artış oranı yüzde 12, çünkü Ekim 2007'den Ekim 2008'e enflasyon yüzde 12. İyi de şimdi ekonomik kriz var ve krizle mücadelede vergilerin düşürülmesi gerekiyor. Bakanlar Kurulu'nun bu vergilerden çoğunda artırma veya düşürme yetkisi var. En azından bazılarının artırılmamasına karar verebilirdi.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 30.12.2008)

GÜNDEM