BASINDAN YAZILAR
KDV İNDİRİMİ PİYASAYI CANLANDIRIR teklifine iş dünyasından destek geldi - MuhasebeTR

KDV İNDİRİMİ PİYASAYI CANLANDIRIR teklifine iş dünyasından destek geldi

Küresel krize karşı ülkeler tedbir paketleri açıklarken, Türkiye'de de piyasaları hareketlendirmek için Katma Değer Vergisi (KDV)'nin indirilmesi tartışılıyor.

 

 

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, KDV'deki indirimin olumlu olacağını ve iç tüketimi artırmaya katkıda bulunacağını söyledi.

 

 

Zaman'ın 1 Aralık'ta gündeme getirdiği, 'İngiltere yaptı, KDV Türkiye'de neden indirilmesin?' teklifine iş dünyası destek verdi. Yetkililer İngiltere'nin bu konuda iyi bir örnek olduğuna dikkat çekiyor. İngiltere yurtiçi harcamaların azalmasının önüne geçmek için indirime gitmişti. Biri düşük diğeri yüksek iki oran şeklinde uygulanan bu vergiden yüksek oran yüzde 17,5'tan yüzde 15'e indirildi. İndirimli yeni oran, 1 Aralık'tan 2009 yılının sonuna kadar, 13 aylık bir dönem için uygulanacak. İngiltere'nin bu uygulamasına dikkat çeken eski Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu, KDV oranlarındaki indirimin piyasaları canlandırabileceği görüşünde. "Mutlaka faydası olur ama tek çözüm değil." diyen Arıoğlu, psikolojik ortamın bu sayede düzeleceğini kaydetti. Psikolojik ortamı kaybetmemek adına bu tür adımların faydası olacağını vurgulayan Arıoğlu, "Psikolojik ortamı rahatlatıcı tedbir alınması piyasalara olumlu etki yapar. Alışverişin de belli ölçüde artmasını sağlayabilir. Ancak Maliye bunun hesabını kitabını daha iyi yapar." değerlendirmesinde bulundu. KDV'nin doğrudan tüketiciden tahsil edildiğine işaret eden Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Şeref Songör de, oranın indirilmesinin alışverişe canlılık getireceğini kaydetti. Geçmişte tekstilde yüzde 18'lik KDV oranının yüzde 8'e çekildiğine işaret eden Songör, "Bu girişim piyasaya canlılık getirmesinin yanı sıra pazarlığı ortadan kaldırdığı için alışverişin kayıt altına alınmasına büyük katkı sağladı." dedi. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Nuşin Oral da uzun zamandır bu yönde tavsiyelerde bulunduklarını belirterek, ekonominin canlandırılması adına böyle bir girişime ihtiyaç olduğunu kaydetti. Giyimde daha önce yapılan KDV indiriminin alışverişe müspet katkı sağladığını ifade eden Oral, "Bu tarz kriz döneminde tüketiciye yansıyan yükler ne kadar azaltılırsa ekonomi de o oranda canlanır." şeklinde konuştu. Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal ise vergi indiriminin piyasaları canlandırmayacağını düşünüyor. Birçok firma ve alışveriş merkezinin vaktinden önce yüzde 50 indirim yaptığını dile getiren Uysal, bunun piyasalarda canlanma meydana getirmediğini söyledi. KDV'nin yüzde 18'den yüzde 15'e indirilmesinin alışverişleri artırmayacağını düşünen Uysal, paranın değer kaybetmesi ve işsizlik korkusunun vatandaşı tasarrufa yönelttiğini kaydetti.

KDV, Maliye'nin önemli gelir kalemleri arasında. 2008 vergi tahsilat hedefi 171,2 milyar yeni lira iken, yılın ilk on ayındaki tahsilat miktarı 140,3 milyar yeni lira oldu. Maliye'nin dahilde alınan KDV'de tahsilat hedefi 17,6 milyar yeni lira. Ekim sonu itibarıyla 14,2 milyar yeni liralık tahsilat gerçekleştirildi. Beyana dayanan KDV tahsilatı ise yılın ilk 10 ayında 13,6 milyar yeni lira oldu.

(Zaman Gazetesi | 03.12.2008)

GÜNDEM