BASINDAN YAZILAR
Maliye, akaryakıt fiyatlarını özel ekiple takip edecek - MuhasebeTR

Maliye, akaryakıt fiyatlarını özel ekiple takip edecek

Hükümet, küresel krizin çalışanlara etkisini en aza indirmek için harekete geçti. Kriz sebebiyle işini kaybedenlere daha yüksek işsizlik maaşı verilmesine yönelik çalışma yürütülüyor. Halen üst sınırı 510 yeni lira olan işsizlik maaşının 600 yeni liraya kadar çıkarılması planlanıyor.
 

Çalışanlara yönelik bir diğer müspet adım ise işsizlik maaşından faydalanmanın kolaylaştırılması. Böylece, kısa süre çalışıp işsiz kalanların da maaş alabilmesi sağlanacak. Şimdiki uygulamaya göre, işsizlik maaşı alınabilmesi için kişinin son üç yıl içinde en az 600 gün sigortası bulunması gerekiyor. Bu sürenin 120 günü ise kesintisiz olmak mecburiyetinde. Sendikaların getirdiği, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da sıcak baktığı teklife göre bu süreler aşağı çekilecek. Önceki gün sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelen Erdoğan, sendikalara işsizlik maaşının yükseltileceği müjdesini verdi. Sendikaların, 'İşsizlik maaşına erişim kolaylaştırılsın, rakam yükseltilsin, kapsam genişlesin' talebini müspet karşılayan Erdoğan, konuyla ilgili gerekli teknik çalışmanın yapılması talimatını verdi. Önceki gün Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda küresel krizin en büyük etkiyi, istihdam üzerinde göstereceği tespiti yapıldı. Krizin etkisiyle işçi çıkarmaların yaşanabileceğini söyleyen sendika başkanları, hükümetin bu konuda gerekli adımları atmasını istedi. Başbakan Erdoğan'a krizde işsiz kalanlar için İşsizlik Fonu'ndan faydalanmayı kolaylaştıracak üç teklifi sunuldu. Buna göre fondan yararlanmanın şartları kolaylaştırılacak, fonun kapsamı genişletilecek ve işsizlik maaşı artırılacak. Erdoğan bu öneriler karşısında, "İşsizlik Fonu'nun amaç dışı kullanımına kesinlikle izin vermeyiz. Ancak fonda 35,8 milyar yeni lira birikmiş para var. Bundan işsizlerin daha fazla pay almalarını sağlayacak düzenlemeler yapılabilir." dedi. Hükümetin işsizlik maaşının bir miktar artırılmasına da sıcak baktığı öğrenildi. İşsizlik maaşının alt sınırı 319 yeni lira, üst sınırı ise 510 yeni lira. Ayrıca Başbakan Erdoğan, sivil toplum liderlerine toplantıda alınan kararların hayata geçirileceğini belirterek, "Bunlar boşa konuşulan laflar değil, sakın öyle düşünmeyin, hepsini değerlendireceğiz." teminatı verdi. Ekim ayı sonu itibarıyla 35,8 milyar yeni liranın biriktiği İşsizlik Fonu'ndan faydalanabilmenin şartları son derece zor. İşsiz kalan birinin fondan maaş alabilmesi için son üç yılda en az 600 gün ödenmiş priminin bulunması ve bu sürenin 120 gününün kesintisiz olması gerekiyor. 1 gün bile eksiği olması halinde işsizlik maaşı alamıyor. Fondan 600 gün çalışmış sigortalılar 6 ay, 900 gün çalışmış sigortalılar 8 ay, 1.080 gün çalışmış sigortalılar ise 10 ay süre ile işsizlik maaşı alabiliyor. 35 milyar yeni lira biriken fonun 6 yıl içindeki toplam harcaması ise 3 milyar 218 milyon yeni lira oldu. Bu süre içerisinde 1 milyon 149 bin 441 kişi işsizlik ödeneği almaya hak kazandı.

Bu arada CHP Milletvekili Yılmaz Ateş, geçtiğimiz günlerde işsizlik ödeneğinin artırılmasını öngören bir kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu. Ateş'in teklifine göre işsizlik ödeneği hesaplanırken sigortalının son 4 aylık ortalama brüt kazancının yüzde 50'si dikkate alınacak. Halen bu oran yüzde 40 olarak uygulanıyor. Teklif ayrıca maaşı almayı kolaylaştıracak. Buna göre 600 günlük süre 300 güne indirilecek. Teklife göre 300 gün sigortalı çalışanlara 4 ay, 500 gün çalışanlara 7 ay, 700 gün çalışanlara 9 ay, 900 gün çalışanlara da 12 ay maaş ödenecek.

 

(Zaman Gazetesi | 05.11.2008)

GÜNDEM