BASINDAN YAZILAR
Sosyal güvenlikte yeni cezalara dikkat! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Sosyal güvenlikte yeni cezalara dikkat! / Sadettin Orhan

Sosyal güvenlik reformu ile birlikte, her konuda olduğu gibi idari para cezaları konusunda da önemli değişiklikler yapıldı.

Daha önce SSK ve Bağ-Kur tarafından uygulanan cezalar, bundan sonra daha geniş ve farklı biçimde SGK tarafından uygulanacak.

1 Ekim'le birlikte hem ceza türleri hem de kapsamı genişletilmiş oldu. Cezalarda amaç öncelikle suiistimalleri en aza indirmek. Ancak asıl amaç en önemli ekonomik ve sosyal sorunlarımızdan olan kayıt dışı istihdamla etkin mücadele etmek.

KAMU KURUMUNA DA CEZA VAR

Sosyal güvenlikle ilgili para cezalarından özel sektör zaten haberdar. Onlar için birkaç ayrıntı dışında çok radikal değişiklikler yok. Ancak kamu kurumları için reform kanununda sürprizler var. Evet, bundan sonra SGK'nın idari para cezalarından kamu kurumları da nasiplerini alacaklar. Örneğin bir kamu kurumu;

Yeni bir işyeri (idari birim) açtığı halde SGK'ya bildirmezse veya geç bildirirse,

Yeni bir memur ya da işçiyi işe başlatır ve SGK'ya bildirmezse veya geç bildirirse,

Memurun ya da işçinin keseneğini/primini SGK'ya usulüne uygun olarak ve zamanında bildirmezse,

SGK müfettişlerine, istedikleri belgeleri zamanında vermezse veya eksik verirse,

İşlem yaptıkları gerçek ve tüzel kişilerin sosyal güvenlik bilgilerini sorgulayıp SGK'ya bildirmezlerse, SGK tarafından kendilerine idari para cezası kesilecek. Bu cezalar asgari ücret ila asgari ücretin 12 katı arasında değişen tutarlarda uygulanacak. Şimdiye kadar SGK cezaları ile karşılaşmamış kamu kurumları için yeni dönem hayli zor olacağa benziyor.

BAŞUCU KİTABINIZ ÇIKTI

Yeni dönemde, idari para cezaları konusunda sıkıntı yaşayan tüm kesimler için başucu kitabı çıktı. Değerli meslektaşım, SGK Müfettişi Mehmet BULUT tarafından kaleme alınan "İdari Para Cezaları, İtiraz ve Dava Yolları" kitabı Yaklaşım Yayıncılık tarafından basıldı. Örneklerle ve belgelerle zenginleştirilmiş olan kitaba 0312 439 43 43 nolu telefondan ya da www.yaklasim. com adresinden ulaşabilirsiniz.

OKUR SORULARINA CEVAPLAR

Özürlüyüm, nasıl emekli olabilirim?

Soru: İyi günler, ben 46 yaşındayım, 694 sigorta günüm var, ayağımda platin var. Belimden sakatım ve şu an çalışmıyorum. Acaba nasıl emekli olabilirim ne gibi haklarım var öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler kolay gelsin M. Sercan

Cevap: Değerli okurum sigorta başlangıcınızı yazmamışsınız ancak en az %40 özürlü raporunuz varsa erken emekli olma hakkınız var. Bunun için SGK'nın size göstereceği hastaneden en az %40 özürlü raporu almanız yeterli olur. Özür durumunuz %60'ın üzerinde çıkarsa 15 yılı doldurarak 3.960 günle, %50-59 arası çıkarsa 16 yıl ve 4.320 günle, %40-49 arası çıkarsa 18 yıl ve 4.680 günle emekli olursunuz. Ayrıca yaşı beklemeyeceksiniz.

Ne zaman emekli olurum?

Soru: Ben 1962 doğumluyum. 12/06/1976 da orman işletmesi fidanlığında 5 yıl çalıştım ama sigortamı 1,5 yıl ödemişler. 2002 yılı Nisan ayında isteğe bağlı olarak sigortamı ödemeye başladım. Bu boş geçen zaman zarfını geriye dönük ödeme hakkım var mı? Ne zaman emekli olabilirim? NECLA KOYUNCU

Cevap: Değerli okurum, orman işletmesinde bildirilmeyen SSK günleriniz için SGK'ya dilekçe verebilir, işten ayrılalı 5 yıldan az olduysa iş mahkemesinde dava açabilirsiniz. Ancak bu boş günleri borçlanma imkanınız yok. Toplam kaç gün prim ödediğinizi yazmamışsınız. Bu yüzden tam tarih hesaplayamam ancak 5000 günü doldurduğunuz tarihte emekli olursunuz.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 04.11.2008)

GÜNDEM