BASINDAN YAZILAR
Gelir vergisinde devrim gibi reform - MuhasebeTR

Gelir vergisinde devrim gibi reform

 

Gelir Vergisi Kanunu değişikliğe uğruyor. Buna göre, kentsel rantlara verginin yanısıra taksicilere kasa uygulaması ve vergi kaçağına karşı 'Nasıl finanse ettin? sorusu' da devreye girecekVergi Konseyi koordinatörlüğünde Gelir İdaresi Başkanlığı ve Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü temsilcilerinin katılımıyla hazırlanan yeni Gelir Vergisi Taslağı değerlendirilmeye alındı. 90 maddelik taslağı madde madde ele alarak, son kez gözden geçiriyor. Son kararı bakanlığın vermesi istenen maddeler de düzenleniyor. Gelir vergisini daha basit ve güncel hale getiren taslak radikal değişiklikler içeriyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın da görüşleri doğrultusunda son şekli verilecek olan Gelir Vergisi Taslağı ile getirilmesi öngörülen bazı düzenlemeler şöyle:

 

KENTSEL RANTLARA VERGİ

Kentsel rantlara vergi: Gayrimenkuldeki değer artışı kazancındaki 5 yıllık sınır 10 yıla çıkarılıyor. Ancak değer artış kazancının enflasyondan arındırılması uygulamasına son veriliyor. Bunun yanı sıra, 1. yıldan itibaren 10 yıla kadarki süreçte kademeli bir vergileme getiriliyor. Buna göre, edindiği gayrimenkulü 1 yıl sonra satan, elde ettiği rant gelirinin yüzde 10'unu düşecek, geri kalan yüzde 90'ı için beyanda bulunup, vergi ödeyecek. Esnaf muafiyeti genişletilecek ve halen basit usule tâbi olan küçük esnafın bir bölümü de bu muafiyetten yararlanacak ve bu şekilde vergi dışı kalacak. Maliye Bakanlığı, yeni vergi düzenlemeleri sırasında, yıllık kazanç tespiti alternatifinin yanı sıra, taksilere yazar kasa takılması konusunu da gündemde tutuyor.

 

Gerçek bedel üzerinden vergilendirme

 

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, gelir vergisindeki uygulamanın gayet olumlu olduğunu belirterek, "Bugüne kadar hiçbir babayiğit, yıllardır bu yaraya '20 milyon emlak vergisi ödeyen mükellefin oyunu kaybederim' diye parmak basmadı. Maliye Bakanlığı bununla oturmak için ev alanlarla bunu ticaret haline getirenleri ayırmış oluyor. Vatandaşın ödediği vergi oran olarak düşecek belki ama gerçek fiyatlar üzerinden gösterilmesiyle birlikte aslında devletin vergi olarak da çok büyük bir kaybı olmayacaktır" diye konuştu.

 

Lüks hayata 'finanse' sorgusu

 

Vergi mevzuatının yeni Gelir Vergisi Kanunu'yla yeni oto kontrol sistemlerine kavuşturulması öngörülüyor. Lüks hayata, "Bunları nasıl ve neyle finanse ettin?" sorusunun sorulacağı gider bildiriminde, yıl içindeki harcamalar, beyan edilen gelirle karşılaştırılıyor. Geliri düşük, harcaması fazla olandan açıklama isteniyor. Taslakla tarım kesimindeki stopaj uygulaması yaygınlaştırılıyor, defter tutma yükümlülüğünün kapsamı daraltılıyor. Çiftçinin sattığı ürün karşılığında makbuz alması zorunlu kılınıyor

(Yenişafak Gazetesi | 19.09.2008)

GÜNDEM