BASINDAN YAZILAR
Prim affı konusunda merak ettikleriniz / Erdal Aydın - MuhasebeTR

Prim affı konusunda merak ettikleriniz / Erdal Aydın

5797 sayılı Kanunla prim affında son dönemece girildi. Okuyucular, prim affıyla ilgi olarak köşemizi

soru yağmurunu tutmaya devam ediyor. Prim affından yararlanmak istiyorsanız, siz de merak ettiklerinizi cevaplamak üzere bize gönderebilirsiniz.
Bu aftan mutlaka faydalanın!
* Bağ-Kur'a prim borcum var. Ancak ödeme gücüm yok. İleride tekrar bir af çıkar mı? M.Y/Bayburt

Sevgili okurum, sorduğunuz soru 'doğmamış çocuğa don biçme'ye benziyor, Hali hazırda büyük kolaylıklar içeren prim affı gündemde varken siz neden bundan yararlanmıyorsunuz? Ne yapıp yapıp borcunuzu ödemeye çalışın. Bence gelecekte kolay kolay yeni bir af gündeme gelmeyecektir. Bu ek aftan yararlanmazsanız prim borçlarınız için 3183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkındaki Kanun Hükümleri'ne göre icra takip, haciz ve satış işlemleri uygulanacaktır.
İsteğe bağlı sigortalılarda af için müracaat edin
* İsteğe bağlı sigortalıyım. Prim affından yararlanmam mümkün mü? Beni de kapsar mı? N.K./İstanbul

2003/Mayıs ila 2008/Mart dönemleri arasında, isteğe bağlı sigortalılıkların devam ettiği süre içinde oluşan prim borçları nedeniyle ödeme kolaylığından yararlanması mümkün bulunmaktadır. Bir başka deyişle, prim affına ilişkin 5797 sayılı kanun ile isteğe bağlı SSK sigortalılarının 2003/Mayıs ila 2008/Mart dönemleri arasında isteğe bağlı SSK sigortalılıklarının devam ettiği süre içindeki prim borçları kapsamdadır.
Prim affıyla boşlukları dolduramazsınız
*Bağ-Kur'lu olarak çalışmaktayım. 2001 yılında Bağ-Kur'a kayıt oldum. 2003 Nisan ayında işyerimi, dolayısıyla vergimi kapattım. 2006 Temmuz ayında tekrar vergi mükellefi oldum, Bağ-Kur'umu başlattım. Arada kalan 2003-2006 arasını bu prim affından yararlanmak kaydıyla ödeyebilmem mümkün mü? K.A./Samsun

Sevgili okurum; prim affına yönelik 5797 sayılı kanununla kapsama girmeyen dönemlere ait geriye dönük borçlanma yapamazsınız. Sizin de 2003 Nisan- 2006 Temmuz dönemleri arasında Bağ-Kur kapsamına girmediğiniz için borçlanma hakkınız bulunmamaktadır. Boşlukları prim affı ile doldurmanız mümkün değildir.
Yapılandırma işlemlerinde yanlışlık yok
* Hocam; 2 ay evvel Bağ- Kur'a gittim. '24 ay taksit var' dediler. O zaman taksit yaptırmadım. Şimdi 'af uzatıldı' dediler ve tekrar gittim. Şimdi de '12 aydan fazla taksit yok' diyorlar. Ayrıca borcumu da daha fazla söylediler. Acaba yanlış hesaplamamı yapıyorlar? S.G/Kayseri

Sevgili okurum, 18 Mayıs'ta çıkarılan 5763 sayılı kanunla prim affında 24 ay taksit imkanı vardı. Ancak, ek olarak çıkarılan 5797 sayılı kanunla prim affında 12 aydan fazla taksit imkanı yok. Ayrıca borcunuzun fazla çıkmasının nedeni 5763 sayılı kanunda faizlerde % 85 af vardı. Yeni yasada faiz affı % 80'dir. Ağustos ayının cari primi de tahakkuk edince, borcunuz fazla çıkmaktadır. Yapılan işlemlerde herhangi bir yanlışlık yoktur.
Prim borcu olanlar işinizi son günlere bırakmayın
Prim affından faydalanmak isteyenler için başvurular 8 Eylül'de sona eriyor. Son günlerde yoğun talep olacağından işinizi aman son günlere bırakmayın. Son günlerde müthiş kalabalık olmakta. Bu arada, SGK çalışanlarını olağanüstü performanslarından dolayı tebrik ediyorum.

(Takvim Gazetesi | 28.08.2008)

GÜNDEM