BASINDAN YAZILAR
Döviz Kuruna İstikrar Geliyor - MuhasebeTR

Döviz Kuruna İstikrar Geliyor

Türkiye, salgın döneminde gerek sağlık ve gerekse de ekonomiye destekler konusunda başarılı bir performans sergiledi. Bir yandan aşı ve sağlık hizmetlerinden faydalanma konusunda tüm vatandaşlarımıza hizmet verilirken, öte yandan sanayici, tüccar, esnaf ve emekçilere kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği, sosyal yardımlarla ekonomiye katkı ve destek verilmişti.

Yeni ekonomi modeli kapsamında faizlerin düşürülmesi ile birlikte döviz kurları üzerinden spekülatif hareketler yaşanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam kabine toplantısının ardından döviz kurlarında yaşanan hareketliliği ve TL'ye güven veren bir açıklama yaptı.

Buna göre; kurdaki dalgalanmaları durdurmak için yeni araçların devreye alınacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vatandaşlarımızın bankalardaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edeceğini, kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki farkın doğrudan vatandaşlarımıza ödeneceğini, bu kazancın stopaj vergisinden muaf tutulacağını", açıkladı. Yine "Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza da Merkez Bankası aracılığı ile ileri vadeli kur rakamı verileceğini, kur farkı TL olarak ihracatçı firmaya ödeneceğini" belirti.

Bu düzenleme ile birlikte TL'ye güvenen vatandaşlarımızın mağdur olmaları önleneceği gibi TL'nin cazibesi de artırılmaktadır.

İşçinin Gelir ve Damga Vergisi'nde memura da müjde var!

Birkaç gündür işçilerin ücret gelirlerinin, asgari ücrete kadar olan kısmından gelir ve damga vergilerinin kaldırılması konusunu tartışıyoruz.

Esasen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücretin hem işçi hem de işverenleri memnun ettiğini görüyoruz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin hocamın asgari ücretle ilgili mutabakatta ve sosyal tarafların ortak paydada buluşmasında büyük emekleri var.

Ancak TBMM'ye sunulan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde vergi istisnasının kapsamı daraltılarak sadece asgari ücret alanların elde ettikleri gelir vergi dışı bırakılması ve asgari ücretin üzerinde ücret almakla beraber, vergi nedeniyle eline geçen net tutar asgari ücretin altında kalanlara ilişkin olarak da oluşan farkın ücretlilerin asgari geçim indirimine ilave edileceğine ilişkin düzenleme getirilmesi kamuoyunda bazı tereddütler yaratmıştı.

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kanun teklifi görüşmelerinde hem işçi ve hem de işveren kesimi taleplerini iletti. Türk-İş, Hak-İş ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) işçilere ödenen ücretlerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir ve damga vergisi alınmamasının gerekliliğini açıkladı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da, kamu görevlileri ve asgari ücretliler dışındaki çalışanlara da gelir vergisi muafiyeti istemişti.

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda müjdeli haber AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'tan geldi, Elitaş "İşçi ve memur toplam 18,5 milyon çalışan için asgari ücret kadar vergi istisnası geliyor. Toplam maliyeti 37 milyar 600 milyon TL olacak. En son yaptığımız istişare sonucunda tüm ücret ve maaş alanları kapsayacak şekilde asgari ücret miktarı olan kadar kısmı önergeyi vekil arkadaşlarımız imzaya açtılar. Komisyon kabul ettiği takdirde tüm çalışanların memur dahil maaş ve ücretleri kapsayacak şekilde brüt 5 bin liraya kadar olan kısımdan vergi sıfır olacak" dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan; memurlar için de asgari ücretin gelir ve damga vergisinden istisna olması uygulamasının genişletileceği, memurların da fiilen aldıkları ücretlerin artmasının sağlanacağını ifade etti. Dolayısıyla hem memur hem de işçiler için asgari ücretin gelir ve damga vergisinden istisna olması son derece sevindiricidir.

(Kaynak: Resul Kurt / Star Gazetesi | 21.12.2021)

GÜNDEM