BASINDAN YAZILAR
Kirasını bankadan ödemeyene vergi cezası! / İsmail Kökbulut - MuhasebeTR

Kirasını bankadan ödemeyene vergi cezası! / İsmail Kökbulut

Gelir İdaresi Başkanlığı, yayımladığı VUK Genel Tebliği ile kira ödemelerinin banka veya PTT aracılığıyla yapılması ve belgelerle ispat edilmesi zorunluluğu getirdi. Fakat tüm kiralar değil sadece 500 YTL ve üzeri kiraların bankadan ödenmesi şart. Zorunluluk 1 Kasım 2008 tarihinden itibaren 500 YTL üzeri kiralar için geçerli olacak.

Düzenlemeye göre - Konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin, - İşyerlerinde, işyerini kiraya verenler ile kiracıların kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1 Kasım 2008 tarihinden itibaren banka veya PTT Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunlu. Kira ödemeleri ne tür belgelerle ispat edilecek?

Kira ödemeleri dekont veya hesap bildirim cetvelleri ile tevsik edilebilecek zorunluluğu uygulaması eskiden olduğu gibi devam edecektir. Bankalar ve PTT Genel Müdürlüğü aracı kılınmak suretiyle, para yatırma veya havale, çek veya kredi kartı gibi araçlar kullanılmak suretiyle yapılan tahsilat ve ödemeler karşılığında dekont veya hesap bildirim cetvelleri düzenlendiğinden bu belgeler tevsik edici belge kabul edilecek. Bankaların internet şubeleri üzerinden yapılan ödeme ve tahsilatlar da aynı kapsamda. Kirasını bankadan ödemeyene ne kadar ceza kesilecek?

Banka ve PTT'den ödenmesi gerektiği halde ödenmeyen her bir işlem için bu işleme konu tutarın %5'i kadar özel usulsüzlük cezası kesilecek. Fakat önemli bir nokta kesilecek ceza - Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında 1.490 YTL'den, - İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler hakkında 680 YTL'den, - Yukarıda yazılı bulunanlar dışında kalanlar hakkında 320 YTL'den az olmayacak. Hangi kiraların bankadan ödenmesi zorunlu değil?

Mükelleflerce, -Her bir konut için aylık tutarı 500 YTL' nin altındaki konut kira geliri ile -Mahkeme ve icra yoluyla yapılan konut ve işyeri kira gelirine ilişkin tahsilatlar banka veya PTT belgeleri ile belgelendirilme zorunluluğu kapsamında değil.

Örneğin 2 ayrı konutunuzu kiraya vermiş iseniz ve bunların kira gelirleri aylık 400 ve 450 YTL ise, bu ödemelerin banka veya PTT aracılığıyla yapılması zorunlu değil. Ancak kira gelirlerinde biri 500 YTL diğeri de 400 YTL olsaydı sadece 500 YTL'lik kira gelirinin banka aracılığıyla ödenmesi zorunlu olacaktı.

(Bugün Gazetesi | 28.07.2008)

GÜNDEM