BASINDAN YAZILAR
Annelerin, Yeni Bakanlardan Beklentileri - MuhasebeTR

Annelerin, Yeni Bakanlardan Beklentileri

Yarın 9 Mayıs Anneler Günü. Annelik, sadece insanlarda değil tüm canlılarda olağanüstü karşılıksız-şartsız sevgi ve fedakârlık timsalidir. Anne ilk öğretmendir. Baş tacıdır… Velhasılıkelam, anneler için hangi övgüler söylense kelimeler kifayetsiz kalacaktır.

Bizim inancımızda da anneler her zaman baş tacıdır. Bunu en mükemmel şekilde kuşkusuz Peygamber Efendimiz "Cennet annelerin ayakları altındadır" hadisiyle ifade etmiştir.

Son 10 yılda kadınlara özellikle de çalışan kadınlara devrim niteliğinde çok sayıda yeni haklar tanınmıştır. Kadın istihdamının artırılması için çok sayıda SGK teşvikleri yürürlüğe kondu. Doğuma bağlı olarak yarım çalışma, kısmi süreli çalışma ve ücretsiz izinler gibi verilen birçok hak sayesinde kadınların iş piyasasına girişi sağlanmaya çalışıldı. Engelli çocuğu olan kadınların emeklilikleri kolaylaştırıldı. Çalışan ya da çalışmak isteyen kadınlara rahat bir soluk aldıran bu yenilikleri daha da çoğaltmak mümkündür. Buna rağmen annelerin çözüm bekleyen çok sayıda sorunları bulunmaktadır. Annelerin taleplerini daha önceden de buradan birkaç kez dile getirmiştik. Yarın Anneler Günü olunca yine çok sayıda anneden çözüm bekleyen sorunlarını gündeme getirmemiz talep edilmektedir. Biz de her zaman olduğu gibi annelerin sorunlarına tercüman olmaya devam ediyoruz...

YURT İÇİ-YURT DIŞI AYRIMI KALKSIN

Yurt dışında ev hanımı olarak yaşayan anneler daha doğrusu kadınlar emeklilik açısından çok şanslı bulunmaktadır. Çünkü hiç çalışmadan ya da isteğe bağlı sigorta bile ödemeden Türkiye’ye gelip geriye dönük toplu para yatırarak hemen emekli olma hakkına sahip bulunmaktadırlar. 

Türkiye’de ev hanımı olanların ise maalesef böyle bir hakkı yok. Sadece annelerin çocuk borçlanma hakları var. O da birçok şarta bağlanmıştır. Bu minvalde ev hanımı anneler aynen yurt dışındaki ev hanımları gibi geriye dönük hizmet borçlanması yaparak emeklilik hakları talep etmektedirler.

MEMUR ANNELER: BU YÖNETMELİK ARTIK ÇIKSIN!

Yarım zamanlı çalışmaya ilişkin "Torba Kanun" 10 Şubat 2016 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanmıştı. İşçi annelerle ilgili yönetmelik 8 Kasım 2016 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlandı. İşçi anneler bu haktan uzun süredir yararlanmaktadır.

Ancak memur anne-babalar yaklaşık 5 yıldan beri Kanunun yayımlanmasına rağmen bugüne kadar bir türlü yayımlanamayan yönetmelik nedeniyle maalesef bu haklardan mahrum kaldı. Bu nedenle anne memurlardan her gün yüzlerce e-Mail yazısı gazetemize gelmektedir. Ayrıca başta CİMER olmak üzere çok sayıda idari yere bu hususta yakınmalar olmaktadır. Daha önceden defalarca gündeme getirmiştik. Ancak hâlen bu yönetmelik yürürlüğe girmedi.

"ERKEKLERLE EŞİT ŞARTLAR SAĞLANSIN" TALEBİ 

Sosyal güvenlik açısından bakıldığında “Borçlanma” özellikle emeklilik, dul ve yetim aylığına hak kazanabilmek için gerekli olan prim ödeme gün sayısının doldurulması, sigortalılık süresi ve öngörülen yaş şartları açısından hayati öneme sahip bulunmaktadır. Bu anlamda sosyal güvenlik reformuyla kadınlara doğum borçlanması hakkı verilmesi kadınlar açısından büyük öneme sahip bulunmaktadır.

Bununla birlikte kadınlar, erkeklere göre eşitsizliğe yol açan “doğum borçlanmasından önce sigortalı olma şartı”ndan çok muzdaripler. Erkekler, askerlik borçlanmasını yaparken hiçbir şarta tabi bulunmamaktadır. Kadınların doğum borçlanması yapabilmesi için ise mutlaka doğumdan önce sigortalı olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kaç doğum olursa olsun borçlanma hakkından mahrum kalmaktadırlar. Anneler eşitsizliğe yol açan bu uygulamanın değiştirilmesini talep ediyor.

ŞİDDETE MARUZ KALAN DUL KADINLARA DA MAAŞ VERİLSİN

Hâlen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı uhdesinde eşi vefat etmiş kadınlara muhtaçlıkları ve şartları sağlama durumları devam ettiği süre içerisinde aylık 325 TL olmak üzere iki ayda bir 650 TL düzenli nakdî yardım verilmektedir.

Şiddete maruz kalarak boşanmış çocuklu kadınlar da bu yardımlardan faydalanmak istiyor.

3600 GÖSTERGE

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti seçim beyannamesinde yer alan polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerine ek gösterge imkânı verileceği müjdesini özelikle öğretmen ve hemşire anneler sabırsızlıkla beklemektedir. Keza 3600 göstergeyi beklediklerinden dolayı emekliliklerini ertelediklerini belirten bu anneler, müjdenin uygulamaya geçmesiyle birlikte emekli olacaklarını belirtmektedir.

 SÖZLEŞMELİ ANNELER

Kamuda sözleşmeli çalışan başta öğretmen ve diğer sözleşmeli kamu personeli olan anneler, sözleşmeli olmalarından dolayı belirli bir süre görev yerlerinde kalmak zorundadır. Bu durumdaki anneler aile durumları göz önünde bulundurularak eş ve çocuklarına öngörülen süreleri beklemeden kavuşmayı talep etmektedir.

YENİ BAKANLARDAN ACİL ÇÖZÜM TALEBİ

İşte bu noktada kadınlar yeni bakanlardan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Derya Yanık ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vedat Bilgin'den çok umutlular.

Her gün çok sayıda anneden gazetemize gelen bu talepleri böylece dile getirmiş olduk.

Bizleri annelerin sözcülüğüne layık gören anneleri tekrar saygıyla selamlıyorum. Bakanlarımızın, annelerin bu haklı taleplerine kayıtsız kalmayacağını umuyorum…

             ***

Tüm annelerimizin Anneler Günü'nü kutluyorum… (İ. K.)

(Kaynak: İsa Karakaş / Türkiye Gazetesi | 08.05.2021)

GÜNDEM