BASINDAN YAZILAR
Erdal AYDIN - KPSS'ye girmek için herhangi bir yaş sınırı bulunuyor mu? - MuhasebeTR

Erdal AYDIN - KPSS'ye girmek için herhangi bir yaş sınırı bulunuyor mu?

* KPSS'ye girmek için yaş sınırlaması var mıdır?
Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) için başvuruların alındığı dönemlerde en sık sorulan sorulardan biri "KPSS'de yaş sınırlaması var mı?", diğeri ise "Askerde olanlar KPSS'ye başvurabilir mi?"... Bu soruların cevaplarını adaylara hatırlatmak istedim.

* Alt yaş sınırı 18...
Öncelikle, yaş sınırlamasını alt yaş sınırı ve üst yaş sınırı olarak ayırmak gerekir. Devlet Memurları Kanunu'nunda, devlet memuru olmanın ön koşulu olarak "18 yaşını tamamlamış olmak" sayılmıştır. Bu sebeple, KPSS'ye girecek adayların 2008 KPSS-Lisans Kılavuzu'nda da belirtildiği üzere KPSS yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibariyle bu şartı ta şıyor olmaları gerekmektedir.

* İstisna dışında üst sınır yok
ÖSYM'ce gerçekleştirilen merkezi yerleştirme işlemlerinde, (DHMİ Genel Müdürlüğü gibi mevzuaatında yaşa ilişkin hüküm bulunan istisnai birkaç kurum dışında) kadro ve pozisyonlara başvurabilmek için üst yaş koşuluna ilişkin herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kamu kurumlarında üst yaş sınırı konulmasına ilişkin taleplere, Devlet Personel Başkanlığı'nca izin verilmemektedir. Özetle, adaylar -emeklilik hükümleri saklı kalmak kaydıyla- 50 yaşında bile olsalar KPSS'ye başvurabilir ve puanlarının tutması halinde devlet memuru olabilirler.

* KPSS (A) Grubu kadrolar
Kamu kurum ve kuruluşlarının KPSS (A) Grubu kadroları için yaş şartı, kendi özel yönetmeliklerinde düzenlenmektedir. Uygulamada genel olarak, "30 yaşından gün almamış olmak" şeklinde yer almaktadır. Ancak, bazı kurum ve kuruluşların yönetmeliklerinde yaş şartı "35 yaşından gün almamış olmak" şeklinde düzenlenmiştir.

* Öğretmenlik için yaş sınırı
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 6'ncı maddesinin l'inci fıkrasının (d) bendine göre, öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Bunun anlamı, MEB tarafından öğretmen alımlarına yönelik başvuruların alındığı t arih esas alınarak belirlenmektedir.

* Geçerlilik süresi nedir?
KPSS sonuçları 2 yıl geçerlidir. Ancak, bu süre içinde yeni bir sınav yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder. Geçmiş yıllarda KPSS'nin geçerlik süresi uzatılmıştır. Kamuda görev almak isteyenlerin, sonuçların 2 yıl geçerli olacağı düşünülerek öğrenim düzeylerine göre KPSS'ye girmesi gerektiğini düşünüyorum.

* Askerde olan adaylar...
Sonuçlar 2 yıl geçerli olduğundan, askerdekilerin KPSS'ye girmesinde bir engel yoktur. Askerdeki adayların birliklerinden izin alıp sınava girmeleri mümkündür.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 02.05.2008)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM