BASINDAN YAZILAR
İş Güvenliği Uzmanlığı Belge Süresi / Şenay Koçyiğit Özdoğan - MuhasebeTR

İş Güvenliği Uzmanlığı Belge Süresi / Şenay Koçyiğit Özdoğan

■ İş güvenliği uzmanı belgesinin geçerlilik süresi beş yıl olarak belirtilmiş. Bu süre sınav başarısıyla beraber mi başlıyor yoksa gidip belgeyle ilgili ödeme yapılıp sertifika hazırlandıktan sonra mı?


İş sağlığı ve güvenliği (İSG) uzmanları, diğer sağlık personelleri ve işyeri hekimlerinin belgeleri beş yılın sonunda sertifika yükseltme yapmamışlarsa bu belgelerini vize yaptırılarak yenilenmesi gerekmektedir. İş güvenliği uzmanları, belgelerini aldıkları tarihten itibaren beş yıllık aralıklarla vize ücreti ödeyerek belgelerini vize ettirir. Vize işlemleri İSG Katip üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. İSG Katip'te tanımlı olan iş güvenliği uzmanlığı, işyeri hekimliği ve diğer sağlık personelleri aşağıdaki adımları izleyerek vize işlemlerini gerçekleştirebilirler.
1- E-Devlet kapısı aracılığı ile İSG-Katip'e giriş yapınız.
2- Kayıtlı Kullanıcı Girişi butonuna basınız.
3- İSG-Katip ana sayfanızda vize sürenize ilişkin bilgileri kontrol ediniz. Vize süresinin bitimine 60 günden fazla olanlar için başvuru yapılamamaktadır.
4- Sertifikalar butonuna basınız.
5- Sertifikanızı seçerek Vizeler butonuna basınız.
6- Ekle butonuna basınız ve çıkan pencerede Kayıt butonuna basınız.
Belge tarihi üzerinden beş yıl geçmiş ise sertifikalar geçerliliğini kaybedecek ve İSG Katip üzerinden otomatik olarak sözleşmeleriniz silinecektir.

(Aydınlık | 24.12.2018)

GÜNDEM