BASINDAN YAZILAR
Genel Sağlık Sigortasında Af Devam Ediyor / Mustafa İşcan - MuhasebeTR

Genel Sağlık Sigortasında Af Devam Ediyor / Mustafa İşcan

 Değerli okurlar, bugün sizlere 6736 sayılı yapılandırma kanununda bulunan aflarda halen yürürlükte olan genel sağlık sigortası affından kısaca bahsedeceğim.

 

01.01.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren genel sağlık sigortası kişilerin sosyal güvencesi olmadığı zaman kendilerinin ve bakmakla yükümlü olduklarının sağlık yardımlarından faydalanabilmeleri için getirilmiş güzel bir uygulamadır. Ancak ilk bakışta olumlu ve iyi bir uygulama gibi görünse de yasadaki bazı olumsuzluklar neticesiyle uygulamada sıkıntılar olmuştur. Özellikle ilgiliye genel sağlık sigortası ile alakalı gelir testine müracaat etmesi gerektiğine dair tebliğ edilmemesinden dolayı kişilerin biriken borçları gibi sorunlar her daim olmuştur. Biriken bu borçların tahsili ile alakalı daha önceki yıllarda çıkartılan yapılandırma kanunları da yetersiz kalmıştır. Sadece tebliğ ve tahsil sorunu olmayan 01.01.2012 tarihinden itibaren uygulanmakta olan Genel Sağlık Sigortasını (GSS) birçok defa bu köşemdeki yazılarımda eleştirerek düzenlenme yapılması gerektiğini belirtmiştim ve nerdeyse her yıl en az 2–3 sefer torba yasalarla çeşitli düzenlemeler yapılarak hala sağlam bir temele oturtulamadığından dolayı sıkıntıları sürmektedir. 

 

En son 6736 sayılı yapılandırma kanunu ile Genel Sağlık Sigorta borçları ve cezalarına ödeme kolaylıkları ile gecikme cezalarına af getirilmiştir.

6736 SAYILI YAPILANDIRMA KANUNUNDA GENEL SAĞLIK SİGORTA BORÇLARI MÜRACAAT TARİHLERİ 2’ye AYRILIR:

 

1) HİÇ GELİR TESTİ YAPTIRMAYANLAR 2 OCAK 2017 TARİHİNE KADAR GELİR TESTİ YAPTIRABİLİR.

2) BORCU OLAN GSS’LİLER 1 ŞUBAT 2017 TARİHİNE KADAR BAŞVURU YAPMALIDIRLAR.

ASKERLİK BORÇLANMASININ BAĞ-KUR’A ETKİSİ

 

FATİH KARAKAŞ

06.06.1971 doğumluyum. 1993’ten itibaren Bağ-Kurlu’yum. Bugüne kadar tam ödendi. Askerden önce hiç sigortam yok. Askerlik borçlanması ödeyebilir miyim Ne zaman emekli olabilirim

Fatih bey, 1993 yılından beri kesintisiz Bağ-Kur primi ödeyerek 54 yaşında 9000 gün ile 4-b’den (Bağ-Kur) emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması yapabilirsiniz ve bunun sonucunda 1 yıl erken emekli olursunuz. Yani 53 yaşında 9000 gün ile emekli olabilirsiniz.

 

BAĞLANACAK EMEKLİ AYLIĞIM DÜŞER Mİ

ATİLLA YILMAZ

25.03.2016 tarihinde işten ayrıldım.9000 iş günüm var. 30.09.2018 tarihinde emekli olacağım. İşten ayrıldığım zamana kadar sigortam yüksek yattı. Ocak’ta yeni  işe başlayacağım, askeri ücretten gösterilecek. Emekli maaşım düşer mi

 

Atilla bey, sigortalının yüksekten ödenen primleri kişiye yüksek emekli aylığı bağlanmasını sağlar. Ancak kişi yüksekten prim ödedikten sonra tekrar düşük yani asgari ücret ve biraz üstünden ödenen primleri daha önceki ödemelere göre bağlanacak emekli aylığını düşürür. 

 

İBRAHİM YALÇIN 

 

1992 ile 1995 yılları arası vergi mükellefiydim ama Bağ-Kur girişim yok. Sigorta girişim 2004 yılında. Vergi ödediğim tarihlerden gün alabilir miyim Mahkemeye müracaat etsem alabilir miyim  

İbrahim bey, 01.10.2008 tarihi öncesi vergi mükellefi olup da Bağ-Kur’a kaydı olmayanlar şuan ki yasalara göre geriye dönük Bağ-Kurlu olamazlar. Halk arasında yayılan söylemlere göre mahkemeye verilip bu süreler Bağ-Kur günü olarak kazanılıyormuş. Kesinlikle bu sözlere inanıp mahkemeye vermeyin. Hem sizin mahkeme ücretleriniz, hem de kaybedeceğinizden SGK’nın avukatına vekalet ücreti ödeyerek yüklü miktarda zararınız olur. Tek istisna mahkemeye vermek için kişi 05.08.2003 tarihine kadar Bağ-Kur’a “beni kaydet” diye Bağ-Kur formunu teslim etmiş olması gerekmektedir. Bu tarihe kadar Bağ-Kur müracaat formu olanlar ancak mahkemeye verirse kazanabilir.   

(Kaynak: Milligazete.com | 07.12.2016)

GÜNDEM