BASINDAN YAZILAR
Vergisini Düzenli Ödeyene Müjde - MuhasebeTR

Vergisini Düzenli Ödeyene Müjde

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Mükellef geçmişteki borçlarını düzenli ödediyse, geçmiş 3 yılına bakacağız vergi denetimlerinde herhangi bir sıkıntı yoksa, 3 yılında karnesi pekiyi ise o zaman diyeceğiz ki 'ödeyeceğiniz vergiyi daha düşük oranda ödeyin.' Oran indirimine gideceğiz." dedi.

 

Ağbal, yaptığı açıklamada, Maliye Bakanlığı olarak sürekli vatandaşın, mükelleflerin haklarını güçlendirme konusunda düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

Bu düzenlemelere devam edeceklerinin altını çizen Ağbal, özellikle vergi denetimi konusunun, mükellef için her zaman endişe kaynağı olduğunu, bu konuda kendisine de zaman zaman şikayetler geldiğini anlattı.

Hem düzenlenen raporlar hem de incelemenin yapılma biçimi konusunda mükelleflerin bazen haksızlığa uğradıklarını düşündüklerini dile getiren Ağbal, Vergi Denetim Kurulu'nun tamamladığı çalışmalar doğrultusunda yeni bir yönetmelik değişikliği yapılacağını bildirdi.

Ağbal, mükelleflerin, vergi incelemesi sırasında inceleme elemanından her türlü bilgiyi talep etme hakkına kavuşacağını anlatarak, "Yeminli mali müşaviri istediği zaman, özellikle inceleme tamamlanmadan önce gelip, denetim elemanından incelemenin seyrine ilişkin bilgi alabilecek." dedi.

Mevcut uygulamada, son inceleme tutanağını imzalayan vatandaşın, o tutanağın sonucuna göre hakkında yapılacak işlem konusunda bilgi sahibi olamadığını belirten Ağbal, şu değerlendirmede bulundu:

"Yani bir tutanağa imza atıyorsunuz ama o tutanak size yarın, öbür gün vergi ya da ceza olarak geliyor. Burada yaptığımız düzenleme ile artık diyoruz ki tutanağı imzalarken, o tutanağın sonucuna göre nasıl bir rapor yazılacağı konusunda mükellef bilgilendirilecek. Bilgi sahibi olacak ve ondan sonra imza atıp atmama kararını verecek veya o raporla ilgili eğer varsa savunmaları tutanağa geçirebilecek. Bunlar son derece önemli düzenlemeler."

Ağbal, vergi inceleme raporu işleme girmeden önce itiraz edilebileceğini vurgulayarak, "Vatandaş itiraz hakkını etkin kullanamıyor. Rapor Değerlendirme Komisyonlarına gidildiğinde, rapor konusunda bilgi sahibi olmadığı için kendini savunamıyor. Geliyor komisyona, komisyon kendisini orada eksik bilgilendiriyor, dolayısıyla savunma hakkını kullanamıyor. Yönetmelikte yapacağımız değişiklikte özellikle Rapor Değerlendirme Komisyonları vatandaşı görüşmeye davet etmeden önce rapor hakkında kendisine genel bir bilgi verecek. Bütün bunları, vergi denetiminde mükellef haklarının güçlenmesi için yapıyoruz." diye konuştu.

"VERGİ DENETİMİNDE ADETA YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK"

Bunların yanı sıra, yapacakları çok önemli bir yasal düzenleme ile vergi denetiminde adeta yeni bir dönemi başlatacaklarını anlatan Ağbal, "Vergi kanunlarımıza göre, mükellefin geçmiş 5 yıla ilişkin hesapları incelenebiliyor. 2016 yılındayız ve Maliye Bakanlığı olarak 2011'e kadar geriye dönük inceleme yapabiliyoruz. 2011 yılında ne yaptığımızı hangimiz hatırlarız? Hatırlayamayız. Bu gerçekten mükelleflerin üzerinde büyük bir tedirginlik meydana getiriyor. Diğer taraftan 5 yıllık inceleme süresi, açıkça Maliye Bakanlığını da atalete itiyor." ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanı Ağbal, mükellefle ilgili herhangi bir eksiklik bulunduğunda 5 yılın birden incelendiğini, böylece ciddi tutarlarda vergi ve cezaların ortaya çıkabildiğini bildirdi.

Bunun sonucunda da mükellefin adeta yıkıldığını dile getiren Ağbal, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla burada diyoruz ki Maliye Bakanlığı daha çok ve gayretli çalışsın. Eğer bir mükellefin defter ve vergisini inceleyecek ise bu en çok 3 yıl olsun, 5 yıl olmasın. Böylelikle vatandaşımız sadece geçmiş 3 yıla ilişkin olarak hazırlıklarını yapsın, herhangi bir şekilde inceleme olduğunda da kendini savunabilsin.

Böylelikle zaman zaman geçmişe dönük matrah artırımı talepleri de bana göre artık gelmeyecek, herkes hazırlıklı olacak. Maliye de daha fazla bugünü inceleyecek, çok geçmişle uğraşmayacak. Esas olan bugün ki muameleleri bugün incelemek, yoksa geçmişe dönmek değil."

"MÜKELLEFİMİZİN ZOR GÜNÜNDE YANINDA OLACAĞIZ"

Maliye Bakanı Ağbal, zor gününde mükellefin yanında olmak istediklerini de söyledi. Yakın zamanda hazırlanacak pakette bu konuya ilişkin de önemli yeniliklerin olacağını aktaran Ağbal, şu bilgileri paylaştı:

"Vatandaşımız iyi gününde vergisini ödüyor. İyi kazanıyor ve herhangi bir şekilde vergi borcunu aksatmıyor. Vergi incelemesi yapmışız, herhangi bir şekilde denetimde eksik bir durumu yok. Ticaret bu, ticari hayatın içinde zaman zaman olur iki tane çekiniz döner, işleriniz aksar ve ödeme noktasında zora düşebilirsiniz. Böyle bir durumda Maliye Bakanlığının ne yapması lazım? Mükellefin elinden tutması, onu tutup kaldırması, yardımcı olması lazım."

Mevcut uygulamada 'tecil' diye bir düzenleme bulunduğuna ancak bunun zorda kalan mükellefe yardım etmediğine dikkati çeken Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne diyor bu düzenleme, 'teminat vereceksin.' Zaten zorda kalan mükellef teminat verse borcunu öder veya yüksek oranlı gecikme zamları istiyoruz. O zaman da zor durumda olan mükellef bu paraları ödemekte zorlanıyor. Dolayısıyla şunu yapmak istiyoruz. Geçmiş dönemlerinde vergi borcunu düzenli ödeyen, vergi denetimleri sırasında herhangi bir sıkıntısı olmayan mükellefimiz, herhangi bir şekilde zor duruma düştüğünde biz ona çok daha düşük oranlarda, belki de faiz hiç almayacağız, teminat istemeyeceğiz çok daha uzun vadelerde taksitlendirme imkanı getireceğiz. Belki de belli bir süre hiç almayacağız. Önemli olan mükellefi iyice aşağıya çekmek değil, onu tutup kaldırmak ve işlerinin devamını sağlamaktır. Buna son derece önem veriyoruz ve bu düzenlemeyi de inşallah yapıyoruz."

KARNESİ "PEKİYİ" OLAN MÜKELLEFE ÖDÜL

Zaman zaman çıkarılan yeniden yapılandırma kanunları hakkında gelen itirazlara da değinen Ağbal, bunların hepsini dikkate aldıklarını ve üzerinde çalıştıklarını söyledi.

"Ben iyi niyetli bir mükellefim, vergi borçlarımı süresinde ödedim, herhangi bir şekilde de geçmişten bir denetimle ilgili sıkıntım yok. Bana hiçbir şey yapmıyorsunuz ama borcunu zamanında ödemeyenlerin faizlerini, cezalarını siliyorsunuz, vergi denetiminde bir şey çıkmışsa da ondan kurtuluyor. Peki benim günahım, suçum ne?" şeklinde itirazlar olduğunu dile getiren Ağbal, bu konuda da yine aynı yaklaşımla bir düzenleme getireceklerini aktardı.

Ağbal, şunları kaydetti:

"Mükellef geçmişteki borçlarını düzenli ödediyse, geçmiş 3 yılına bakacağız vergi denetimlerinde herhangi bir sıkıntı yoksa, 3 yılında karnesi pekiyi ise o zaman diyeceğiz ki 'ödeyeceğiniz vergiyi daha düşük oranda ödeyin.' Oran indirimine gideceğiz. İnanıyorum ki böyle bir sistemde mükelleflerimiz gönüllü vergi uyumuna daha çok önem verecekler. Ayrıca dürüst mükelleflerimiz de bu şekilde ödüllendirilmiş olacak."

Bu konulara ilişkin çalışmaların hemen hemen tamamlanmak üzere olduğunu belirten Ağbal, Meclis açılır açılmaz bakanlık olarak çalışmaları hükümete arz edeceklerini ve Bakanlar Kurulu'nda da kabul görmesi durumunda süratle Meclis'e göndereceklerini söyledi.

Ağbal, "İyi niyetli mükellefe Maliye olarak elimizi ne kadar uzatır da gönüllü uyumu artırırsak, devletin topladığı vergiler artar. Burada vatandaş, toplanan verginin nerede kullanıldığına bakıyor. Vergiyi öderken de devletinin kendisine nasıl yaklaştığına bakıyor. Bu düzenlemeler ben inanıyorum ki Türkiye'de gönüllü vergi uyumunu daha da artıracak." dedi.

(Kaynak: NTV | 00.00.0000)

GÜNDEM