BASINDAN YAZILAR
Üniversite Öğrencilerine Müjde / Arif Temir - MuhasebeTR

Üniversite Öğrencilerine Müjde / Arif Temir

 Üniversite öğrencileri part-time (kısmi süreli) çalıştıkları zaman genel sağlık sigortasından yararlanabilmeleri için ay içerisinde eksik ödenen primlerini 30 güne tamamlamaları gerekiyordu. Bu durumda bakmakla yükümlü statüsünde olan üniversite öğrencilerinin kayıt dışı çalışmasına ya da çalışabilecek durumda olan öğrencilerin sağlık yardımından faydalanmama durumu karşısında çalışmamalarına neden oluyordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen, henüz Resmi Gazete’de yayınlanmayan torba yasa düzenlemesiyle bu sorunlar giderilmiş oldu. 

Anne veya baba üzerinden sağlık hizmeti alınacak 

 Üniversite öğrencileri, 25 yaşını doldurmamış olması durumunda anne ve babası üzerinden sağlık hizmetinden faydalanabiliyor. Torba yasadaki bu yeni düzenleme ile üniversite öğrencileri kısmi süreli çalıştıklarında sağlık hizmetlerinden yararlanmak için eksik gün sayılarını 30 güne tamamlamadan  anne veya babaları üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edeceklerdir. 

Part-time(kısmi süreli) çalışma nedir? 

Öğrencilerin part-time çalışmanın ne olduğunu bilmesi gerekiyor. Aksi halde öğrencilerin primlerini 30 güne tamamlama, anne veya baba üzerinden sağlık yardımı alamama ile karşı karşıya kalmaları söz konusu olabilecek. 

Part-time çalışma tam süreli çalışmanın üçte ikisine kadar olan çalışmalardır. Bir işyerinde  haftalık 45 saat çalışılıyorsa bu işyerinde part-time çalışma 30 saate kadar olan çalışmalardır. 30 saati geçen çalışmalar tam süreli çalışmalardır. 

Öğrenciler boş zamanlarında çalışabilecek 

Üniversite öğrencileri kısmi süreli çalıştıklarında sağlık hizmetlerinden yararlanmak için  eksik gün sayılarını 30 güne tamamlamadan  anne veya babaları üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edecekleri için boş zamanlarını çalışarak geçirmelerinin önü açılmıştır. Böylece öğrencilerin kendi harçlıklarını kazanma ve bir nebze de olsa ekonomiye katkıda bulunmaları sağlanmıştır.

 

(Güneş Gazetesi | 26.08.2016)

GÜNDEM