BASINDAN YAZILAR
Vergi Borçlarına Yapılanma Geliyor - MuhasebeTR

Vergi Borçlarına Yapılanma Geliyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 30 Haziran’a kadar olan 162 milyar liralık vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 30 Haziran’a kadar olan 162 milyar liralık vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılacağını açıkladı. Ağbal, borçların 18 aya kadar taksitle ödenmesi için getirilecek düzenlemenin meclise sunulacağını açıkladı.

Ağbal, “Vergi dairelerine kayıtlı 90 milyar liralık yeniden yapılandırılacak tutar var. Yaklaşık 4.5 ila 5 milyon mükellefimiz bu düzenlemeden yararlanacak. Sosyal güvenlik primleri olarak da yaklaşık 72 milyar liralık yeniden yapılandırılacak tutar var” dedi.

SULH İLE ÇÖZÜM

Ağbal, varlık barışı altında vergi borçlarının ödenmesini kanuni yoldan sulh ile yapmak istediklerini söyleyerek, “Vatandaşımız belli tutarda ödeme yaptığı takdirde geri kalanı almıyoruz. Bu durumu kanuni yoldan sulh ile çözmek istiyoruz” diye konuştu.

Olağanüstü hal (OHAL) kararına da değinen Ağbal, “OHAL tamamen anayasamızın getirdiği bir durum. Şu anda alacağımız tedbirler daha fazla ekonomi, daha fazla hukuk devleti adına olacak. Kamu, özel sektör ve milletimizin desteğiyle bu süreci atlatacağız” dedi.

(ito | 25.07.2016)

GÜNDEM