BASINDAN YAZILAR
Emekli Olamayana Toplu Para - MuhasebeTR

Emekli Olamayana Toplu Para

Yaş şartını tamamlasa da emeklilik için yıl ve prim süresini dolduramayanlara toplu ödeme imkanı var. Bu kişiler SGK’ya başvurup paraları geri alabiliyor..

Her çalışanın hayatı emeklilik. Emekli olabilmek için prim, yıl ve yaş şartlarını tamamlamak gerekiyor. Devlet, emekli olamayanlara ise toplu para imkanı sunuyor. Bu ödemeye 'yaşlılık toptan ödemesi' deniliyor. Ancak bunun da şartları bulunuyor. Emekli olmak için gerekli yaş şartını doldurmuş olmasına rağmen, sigortalılık süresini veya prim ödeme gün sayısını dolduramamış kişi isterse Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ödediği primleri geri alabiliyor. Bu durumda SGK'ya dilekçe ile başvuran kişiye o zamana kadar ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primleri iade ediliyor. Prim iadesi yapılırken, ödenmiş primler yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için güncelleme katsayısı ile güncelleniyor ve bu tutar sigortalıya ödeniyor.

GÖZLER YENİ ÇALIŞMA
Bu arada, yıl ve yaş şartlarını doldurmuş ama prim günü eksiği olanlar, emeklilik imkanı bekliyor. 100 bin kişiyi ilgilendiren konu hakkında çalışma başlatılmıştı. Emekli adayları, bu çalışmanın sonucunu merakla bekliyor. Çalışma ile eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Bu imkan için belli bir süre hizmet şartı aranacak. Örneğin, en az bin 800 gün prim istenecek. Bu formülde, yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp bin 800 ve üzerinde prim günü olanlar, eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. Bu şekilde en az 3 bin 600 günün tamamlanması gerekiyor...

(Takvim Gazetesi | 13.07.2016)

GÜNDEM