BASINDAN YAZILAR
Yeni Teşvik İçin Düzenlemeler, Meclis Tatile Girmeden Çıkarılacak - MuhasebeTR

Yeni Teşvik İçin Düzenlemeler, Meclis Tatile Girmeden Çıkarılacak

 Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Arife günü açıklanan yeni teşvik paketine ilişkin yasal düzenlemelerin Meclis tatile girmeden önce çıkarılacağını açıkladı.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'ndeki Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, soruları yanıtladı.

Kurtulmuş, yeni teşvik paketine ilişkin yasal düzenlemelerin Meclis tatile girmeden önce çıkarılacağını açıkladı.

Kurtulmuş, "Ekonomik Müjdeler Paketi'nin her bir maddesiyle ilgili, hangi bakanlığın, hangi kurumların ilgili olduğu, sorumlulukların ne olduğu detaylı olarak tespit edildi. Yatırımların teşviki ve ekonominin canlandırılmasıyla ilgili müjdelerin uygulanmasına dönük bazı yasal tedbirler gerekecek. Bu yasal tedbirlerin de, Arife günü ilan ettiğimiz müjdelerle ilgili gerekli yasal düzenlemelerin de Meclis tatile girmeden evvel çıkarılacağını müjdelemek isterim" dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'un açıklamalarının satırbaşları şöyle:

- Türkiye’nin trafik kazalarında sıfır noktasına indirecek bir kararlılığı ortaya koymak mecburiyeti var. Yoğun bir seferberlik başlatacağız, kamu kurum ve kuruluşları üstlerine düşeni yerine getirecek. Önümüzdeki bayramda yine uzun bir tatilimiz olacak, dileriz ki hiç ölüm olmasın.

- Osmangazi Köprüsü'nden günde 100 geçiş oldu, 9 günlük tatilde toplam yaklaşık 1 milyon araç geçti.

- Terörle birlikte Türkiye'de duygusal kopuş isteyenler var. Terörün yıktığı yerlerin yeniden yapılmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Yeni teşvik paketi

Arife günü yaptığımız toplantıda ekonomik müjdelerle ilgili eylem planını açıkladık. Şimdi bu maddelerin uygulanması için kurum ve kuruluşlarımızın desteklerini beklediğimizi ifade ediyorum. Yatırımların teşvikiyle ilgili müjdelerin uygulanmasına dönük yasal düzenlemeler gerekecek. Gerekli yasal düzenlemelerin Meclis tatile girmeden yapılacağını müjdelemek isterim.

AB ile ilişkiler

Brexit’ten sonra yeni bir sürecin başladığı açık. Bundan sonraki gelişmeler ne olursa olsun, Türkiye kendi rotasında ilerlemeye devam etmektedir. 33. faslın açılması bu sürecin Türkiye açısından da yürütülmekte olduğunun önemli bir göstergesidir. Türkiye’nin terörle bu kadar yoğun bir mücadele içinde olduğu bu dönemde, 6 ayda iki faslın açılmış olması, Türkiye’nin bir yandan terörle mücadele ederken demokratik kazanımlara riayet ettiğinin de göstergesidir.

'Bahoz Erdal' açıklaması

Bahoz Erdal'ın ölüm haberlerinin sorulması üzerine Kurtulmuş, "Çeşitli kanallardan gelen bilgiler var ancak henüz teyit edilmiş değil, resmi açıklamayı bu bilgiler teyit edilince paylaşacağız" diye yanıtladı.

Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık

İçişleri Bakanlığımız Suriyelilerin vatandaşlığı meselesiyle ilgili konuda çalışmalarını tamamlamış değildir. Bakanlığımız teferruatlı bir şekilde konuyla ilgili çalışmaları sürdürüyor. Türkiye'ye faydalı olabilecek, teröre asla bulaşmamış ve Türkiye ile Suriye arasındaki köprüyü oluşturabilecek nitelikteki vatandaşların, nasıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçebilir Suriyeliler, bunlarla ilgili çalışmalar yapılıyor.

İncirlik üssü

İncirlik üssüle ilgili Almanya ile ilgili aramızdaki fark; bize göre bu askeri bir konudur, Almanya tarafında ise tamamen Alman Parlamentosu'nun uhdesindedir. Bu Almanya konusunda siyasidir. Altyapı bakımından farklılıklar var. Görüşmeler sürüyor.

(Dünya Gazetesi | 12.07.2016)

GÜNDEM