BASINDAN YAZILAR
Çeyiz Yardımı Yarın Başlıyor / Mehmet Bulut - MuhasebeTR

Çeyiz Yardımı Yarın Başlıyor / Mehmet Bulut

 Kanunu bir yıl önce çıkan ama bir türlü uygulamaya geçirilmeyen çeyiz yardımına başvurular nihayet 16 Nisan’da yani yarın başlıyor. Bakalım düzenleme beklenen ilgiyi görecek mi?
 

7 Nisan 2015 tarihinde 6637 sayılı Torba Yasa ile çeyiz yardımı adı altında önemli bir düzenleme getirilmişti. Ancak aradan geçen bir seneye rağmen uygulama ne yazık ki hayata geçirilemedi. 2015 Aralık ayında nihayet Resmi Gazete’de çeyiz yardımı ile ilgili yönetmelik yayımlanmıştı ve uygulamanın 16 Nisan’da yani yarın yürürlüğe gireceği belirtilmişti.

 

Vatandaş bir sene oyalandı
 

Çeyiz yardımı ile ilgili kanun bir sene önce, yönetmelik de dört ay önce yayımlandı. Ancak ilginçtir ki yönetmelik ile kanunun getirdiği hakkın kullanılması ötelendi.

Çeyiz yardımının getirildiği 6637 sayılı Kanun’a göre uygulamanın yürürlüğe giriş tarihi kanunun yayınlandığı tarihti, yani 7 Nisan 2015’ti. Dolayısıyla çeyiz yardımı hesabının açılmasına ve faydalanmaya bu tarihten başlanabilmesi gerekiyordu. Ancak kanundan 8 ay sonra yayınlanan yönetmelikte ilginç bir yürürlük tarihi yer aldı. Buna göre çeyiz yardımı uygulaması 16 Nisan 2016’da yürürlüğe girecekti. Yani vatandaş hukuka aykırı olarak bir sene oyalandı.

27 Yaşını geçenlere yardım yok

Çeyiz yardımından yararlanma noktasında önemli bir koşul var. Bu da 27 yaş sınırı. Yani çeyiz yardımından yararlanabilmeniz için evliliğinizi 27 yaşınızı doldurmadan yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde tabir yerindeyse devlet sizi evde kalmış sayıyor ve çeyiz yardımında bulunmuyor.

Çeyiz yardımından sadece bir kez ve ilk evlilikte yararlanılabiliyor. Yani ikinci evliliğinizi yapıyorsanız, 27 yaşından küçük olsanız bile, çeyiz yardımından faydalanmanız mümkün değil.

Yardımdan nasıl yararlanılacak?

 

Çeyiz yardımından yararlanmak isteyenler Türkiye’deki mevduat veya katılım bankalarının şubelerinde Türk Lirası cinsinden bir çeyiz hesabı açmaları gerekiyor. Yani yarından itibaren gidip bir bankada çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.

Çeyiz hesabı açtıktan sonra asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmanız ve evliliği müteakip ilgili bankaya başvurmanız halinde Devlet tarafından çeyiz yardımı katkısı alıyorsunuz.
 

Yani çeyiz yardımı alabilmeniz için en geç 24 yaşında hesap açtırmanız gerekiyor. Çünkü 27 yaşından sonra yardım alamıyorsunuz.

Yardımın tutarı ne kadar olacak?

Çeyiz yardımına hak kazandıysanız en az 3 yıl boyunca hesabınızda biriktirmiş olduğunuz toplam tutarın %20’sine kadar devletten çeyiz yardımı alabileceksiniz. Ancak burada bir üst sınır daha belirlenmiş. Hesabınızda ne kadar birikmiş olursa olsun çeyiz yardımı 5.000 TL’yi geçemeyecek.

Yönetmeliğe göre, alınacak yardım tutarı şöyle olacak:
 

Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 10’u (ödenecek tutar 4 bin lirayı geçmeyecek); 

Düzenli ödeme süresi  48-59 ay arası olanlar için yüzde 15’i (ödenecek tutar 4 bin 500 lirayı geçemeyecek);

Düzenli ödeme süresi  60 ay ve üzeri olanlar için yüzde 20’si (ödenecek tutar 5 bin lirayı geçemeyecek).

 

Ödemeler nasıl yapılacak?
 

Çeyiz hesabına ödemelerin düzenli olarak yapılması gerekiyor. Ödemelere ilişkin alt sınır 100 TL, üst sınır ise 1.000 TL. Bu ödemeler aylık veya 3 aylık periyotlarla yapılabilecek. 3 aylık ödeme planı yapılması durumunda aylık alt ve üst sınırların 3 katı tutar geçerli olacak. Katılımcı, çeyiz hesabının açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere, üst sınırı aşan bir tutar yatırabilecek. Ancak bu tutar 15 bin TL’yi geçemeyecek

(Kaynak: Meydan Gazetesi | 15.04.2016)

GÜNDEM