BASINDAN YAZILAR
Kamuda Taşerona Son, Tüm İşçilere Kadro Kesinleşti / İsa Karakaş - MuhasebeTR

Kamuda Taşerona Son, Tüm İşçilere Kadro Kesinleşti / İsa Karakaş

 Asıl iş mi yardımcı iş mi? muhabbeti işçileri üzen en önemli ayrımdır. Kamuda asıl işlerde çalışan işçilerin kamuya kadroya alınacağı hükümet tarafından belirtilmişti. Bu durum Kamuda taşeron işçi olarak yardımcı işlerde çalışan işçileri üzmüştü.

www.isakarakas.com da yaptığım ankette 30.000 aşkın işçiyle anket yapmıştık. Bu anket kamuoyu ve tüm ilgili ve yetkililerle paylaşmış, bu kardeşlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini dile getirmiştik…

Kamuda taşeron işçi çalıştırmanın hem kamunun hem işçilerin aleyhine olduğunu defalarca yazmış ve dile getirmiştim. 2014 Torba Kanunundan sonra adeta taşeron işçinin ” Nimeti Taşerona, Külfeti Devlete” olmuştu. Bu Kanunla birlikte işçinin tüm alacak, tazminat ve haklarından Kamu sorumlu, kayıtlarını özlük dosyalarının tutulmasından kamu sorumlu hatta Kıdem tazminatından ve ödenmesinden taşerona rücu bile edilmemesinden kamu sorumlu…. Taşeron ne yapıyor sadece kar alıyordu….

Bu durumda dün kesin olarak dönüş yapıldı. Başbakan bizzat izah etti; “Kamuda asıl ve yardımcı işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz. Dışarıda tek bir taşereon işçi kalmayacak.” şeklinde net olarak açıklandı.

Çok yakında bu konuyla ilgili yasa tasarısı TBMM’ye gelecek. 700.000 işçiye müjdeler olsun…

Her zaman kamu taşeron işçilerinin yanında olmaya ve destekleme devam edeceğim.

(Kaynak: İsa Karakas | 23.03.2016)

GÜNDEM