BASINDAN YAZILAR
Şubat'ta Herkesin Maaşı Artacak - MuhasebeTR

Şubat'ta Herkesin Maaşı Artacak

  

Bu ay emekli esnaf, muhtar, polis, memur zamlı maaş alacak. Aylıklarda 580 liraya varan artış olacak. İşverenler ise torba yasada sağlanan avantajlar ile prim muafiyetine, vergi desteğine kavuşacak...

Hükümet, seçim öncesinde verdiği müjdeleri hızla hayata geçiriyor. Çalışan emeklilere, muhtarlara, polislere, gençlere, esnafa, çiftçiye, doğum yapan işçi vememurlara müjdelerin yer aldığı torba yasa Meclis'ten geçti. Bu ay içinde Cumhurbaşkanı'nın onayından geçmesi beklenen düzenlemeler, Şubat'ta pek çok kesimin maaşını artıracak. Memurlara verilen 1 derece artışı da bu ay maaşlara yansıyacak. Emekli esnaf, memur, polis, muhtar zamlı maaş alacak...

MEMURA 400 LİRA

OCAK'ta maaşları yüzde 6 + 0.90 artırılan memurlar, Şubat'ta bir zam daha alacak. Memurların maaşlarına ve emekli ikramiyelerine bu ay 'derece' zammı yansıyacak. 15 Ocak 2016'da görevde bulunan kamu görevlilerinden daha önce ilave 1 derece verilmemiş olanlara verilen 1 derece, maaşı artıracak. 1.2 milyon memur derecezammını 15 Şubat'ta maaşında görecek. Maaşlarda diğer zamlar ve derece artışıyla birlikte 400 liraya varan artış olacak. Yaklaşık olarak 4'üncü derecenin 1'inci kademesine yükselen hemşire 124 lira, polis 106 lira, avukat 140 lira, zabıt katibi 279 lira, vaiz 134 lira, öğretmen 95 lira, memur 130 lira, hizmetli 83 lira zam elde edecek.

POLİSE 580 LİRA

POLİS, uzman erbaş ve uzman jandarmaların ek göstergeleri 2.200'den 3.000'e çıkartıldı. Uzman erbaşlar 1'inci dereceye kadar yükselebilecekler. Emniyet hizmetleri sınıfı kadrolarında görev yapanlara verilen emniyet hizmetleri tazminatı yüzde 25 artırılacak. Düzenleme polislerin maaşlarında 240 lira ile 580 lira arasında artış getirecek. Bu düzenlemeden 96 bin uzman erbaş ve jandarma ile 361 bin aktif ve emekli emniyet görevlisi yararlanacak.

EMEKLİ ESNAFA 323 LİRA ARTIŞ

EMEKLİ olduktan sonra esnaflık yapan ve sayıları 600 bine yaklaşan sigortalı, daha önce yüzde 15'ten yüzde 10'a düşürülmüş bulunan Sosyal Güvenlik Destek Primi'nden tümüyle kurtuldu. SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı'ndan emekli olduktan sonra esnaflık yapanlar artık destek primi ödemeyecekler. Böylece emekli aylıklarından her ay kesilen yüzde 10 oranındaki destek primi artık ceplerinde kalacak. Çalışan emekliler, kesintinin kalkmasıyla 110 lira ile 323 lira arasında gelir artışı elde edecek.

MUHTARLARA BİN 300 LİRA

Yeni düzenlemelerin hayata geçmesiyle; muhtar maaşları 350 lira artırılacak. Halen 950 lira olan muhtar maaşları, bin 300 liraya yükselecek.

İŞVERENE TEŞVİK

İşbaşı eğitim programı çerçevesinde işverenlerin yapacağı harcamalar vergi matrahından düşürülecek, ilave desteğe kavuşacaklar. Ayrıca, programı tamamlayan gençleri 3 ay içerisinde işe alan işverenden, 42 aya kadar işveren sigorta primi alınmıyor. 51 ilde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi muafiyetinin kapsamı genişletildi. Bundan böyle, 1 işçi çalıştıran işveren dahi yüzde 6 prim teşviğinden yararlanacak.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 02.02.2016)

GÜNDEM