BASINDAN YAZILAR
İşçi ve Bağ-Kur Emeklilerine Ek 100 Lira Zam / Arif Temir - MuhasebeTR

İşçi ve Bağ-Kur Emeklilerine Ek 100 Lira Zam / Arif Temir

 Emeklilere zam yapılıp yapılmayacağı konusunda çok sayıda okuyucumdan soru aldım. Emeklilere zam yapılmasıyla ilgili  Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşülmesi sırasında 15.12.2015 tarihinde AK Parti Eskişehir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Katip Üyesi Sayın Emine Nur Günay tarafından verilen bir önergenin kabul edilmesi ile işçi(SSK) ve Bağ-Kur  emeklilerine 100 lira zammın yolu açıldı. 

Emekli ne kadar zam alacak? 

2016 yılı Ocak ayında  SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları, 5510 sayılı  Kanuna göre  her yılın Ocak ve Temmuz ayı ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere, bir önceki altı aylık döneme göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllı tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranı kadar artırılarak belirleniyor. Buna göre 2015 yılının ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşecek enflasyon kadar SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları artırılacak. Temmuz ayından itibaren 5 aylık enflasyona göre emeklilerin zammı yaklaşık yüzde 3.65 olacak.  SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin  maaşlarının  zam oranı Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasından sonra kesin olarak  belirlenecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına enflasyon oranı uygulandıktan sonra  100 lira seyyanen zam verilecek. 100 liralık zamma 1 Ocak 2016 tarihinden önce emekli olanlar hak kazanacak. Örneğin 1500 lira emekli maaşı alan Ali Bey, son 6 ayın enflasyonu %4 olduğunu varsayarsak yaklaşık 1560 lira emekli maaşı alacak. Bu miktara seyyanen yapılacak olan 100 liralık zamda ayrıca eklenecek ve Ali Bey 2016 yılı Ocak ayında 1660 lira emekli maaşı alacak. 

Tasarının kabul edilmesi gerek 

SSK ve Bağ-Kur  emeklilerinin 100 liralık zamma kavuşabilmeleri için  Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının bir an önce Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilip yürürlüğe girmesi gerekiyor. 
Memur emeklilerine zam var mı? 
Önergeye göre 100 liralık zam memur emeklilerini kapsamıyor. Ancak kanun tasarısının Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda ki görüşmeleri sırasında verilecek bir önergenin kabul edilmesiyle memur emeklilerine de 100 liralık zam gelebilir. 

(Kaynak: Güneş Gazetesi | 18.12.2015)

GÜNDEM