BASINDAN YAZILAR
Engelli, Alacağı Araca Tadilat Yaptırmalı / Okan Güray Bülbül - MuhasebeTR

Engelli, Alacağı Araca Tadilat Yaptırmalı / Okan Güray Bülbül

 Engellilik oranı yüzde 90’dan az olan ve ÖTV indirimiyle alacağı arabayı kendisi kullanacak kişiler araçlara mutlaka tadilat yaptırmak durumundalar. 

SORU: Yüzde 52 işitme engelli olarak engelliler sitesini sık sık takip etmekteyim 05.05.2015 tarihli 'Engelliler otomobil alırken ÖTV indiriminden yararlanabilir' başlıklı yazınızı okudum, o yüzden bu konu hakkında bilgi ve yardımlarınıza ihtiyaç duymaktayım. H sınıfı ehliyet alındığı takdirde araç alırken ÖTV indiriminden faydalanarak araç alabileceğimizi yazmışsınız fakat yaptığım araştırmalarda H sınıfı ehliyet aldığında alman gereken aracı engelinize göre tadil ederseniz faydalanabileceğimiz yönünde açıklamalar görmekteyim. H sınıfı ehliyet alırken nasıl bir tadilat yaptırmamı gerekiyor? H sınıfı ehliyet raporunda otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresini mi yazdırmak gerekiyor? (Gökmen Hatun)

CEVAP: Sizin durumunuzda olup engellilik oranı yüzde 90’dan az olan ve alacağı arabayı kendisi kullanacak olan kişiler alacakları araçlara tadilat yaptırmak durumundalar. Engelinizin türüne göre aracı tadilata sokmalısınız. Otomatik vites araba almak için bu ibarenin ehliyetinizde yazması gerekmektedir.

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 22.05.2015)

GÜNDEM