BASINDAN YAZILAR
Prim Günü Eksik Olanlar.. / Mustafa İşcan - MuhasebeTR

Prim Günü Eksik Olanlar.. / Mustafa İşcan

 DEĞERLİ okuyucularımız ilk yazımızdan sonra sizlerden gelen sorulara cevaplar vereceğiz. Yazılarımızda ağırlıklı olarak soru cevap şeklinde daha çok okuyucularımıza ulaşıp soru ve sorunlarına çözüm bulmaya çalışacağız. Aşağıdaki soru formatımıza göre sorularınızı sorarsanız net bir cevap vermeye çalışacağız.

Kurumları ve kişileri hedef alan, karalayan sorular değerlendirilmeyecektir.

Toplumumuzdaki en büyük sorun şu an çalıştığı halde SSK’sı ödenmeyen işçilerimizdir ve bu büyük bir vebaldir. “SSK ödeniyor mu”, “işten çıkışım mı yapıldı” veya “başka bir işyerine haberiniz olmadan giriş mi yapıldı” şeklindeki sorular, SGK’nın Alo 170 servisi ile kolay şekilde takip edilebiliyor.

KADIN:

 

ERKEK:

 

DOĞUM TARİHİNİZ:

İLK SİGORTALILIK TARİHİ: (STAJYERLİK OLUP OLMADIĞINI BELİRTMENİZ/01.04.1981 ÖNCE İSE 18 YAŞ ÖNCE SİGORTALILIK DURUMUNUZ BELİRTMENİZDE FAYDA VAR)

SSK ÖDENEN PRİM GÜN SAYISI/BAĞ-KUR ÖDENEN PRİM SAYISI/EMEKLİ SANDIĞI ÖDENEN PRİM SAYISI/ODA VE BORSALARA   ÖDENEN PRİM GÜN SAYISI:

VARSA ÖZÜR ORANINIZ :

VARSA MALULLÜK ORANINIZ :

HİZMET BORÇLANMALARINIZ :

SOSYAL GÜVENLİK KURUMLARINDA GEÇEN HİZMET SÜRELERİNİZ :

FİİLİ HİZMETE TABİ                    ÇALIŞMA VAR MI? :

MADEN İŞ KOLUNDA                  ÇALIŞTINIZ MI? :

ERKEN YAŞLANMA                     RAPORU ALDINIZ MI? :

TÜRKİYE İLE SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİ OLAN ÜLKELERDE ÇALIŞMANIZ VAR MI?: BİRLEŞTİRME YAPACAK MISINIZ?:

 

 

NOT: SİGORTALILIKTA ÇAKIŞAN SÜRELER KURALLARA GÖRE        DİKKATE ALINIR.

 

Sorularınıza cevaplar...

BEKİR BEY

* Babamın SSK girişi 02.02.1987 ve 14.10.1969 doğumlu. Ne zaman emekli olur?

Değerli okurumuz, babanız 02/02/1987 başlangıcı ile 50 yaş 5375 gün ile eski adı SSK (4-a)’dan emekli olur.

 

İSLAM BAKDEMİR

* Mart 1983 doğumluyum, 2002 Mayıs girişliyim, 3100 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim?

İslam bey, 2002 Mayıs ayı itibari ile ilk girişinize göre 60 yaş 7000 gün ile veya yaştan kısmi emeklilik olarak ise 25 yıl 4500 gün ve 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 

 

HÜLYA PERVİZİ

* 1965 doğumluyum, 1982 yılında SSK’ya girişim var, 3300 gün ödedim. Engelli oğluma bakıyorum, çalışamıyorum. Emeklilik için nasıl bir yol izlemem gerekir?

Hülya hanım, 1982 işe başlangıcı ile 40 yaş 5000 gün ile veya yaştan (kısmi) olarak 58 yaş 3600 gün ile emekli olabilirsiniz. 3300 gün SSK süresine ilaveten 3 çocuk 6 yıl doğum borçlanması yaparak gününüzü 5000 güne tamamlarsanız hemen emekli olabilirsiniz.

 

Nihal Özer

* Prim günü eksik olanlar için prim borçlanması olacak mı? 60 yaşına girecek olan annem için düşünüyorum. Doğumlarını çalışmaya başlamadan önce yaptı. Doğum borçlanmasından yararlanamıyor.

Nihal hanım, şu an yasalarımızda primi eksik olanlar için bir borçlanma yoktur ancak Çalışma Bakanlığı’nın bu konu ile ilgili yaşı ilerlemiş kişiler için bir çalışması yaptırdığını biliyoruz. Ancak yasallaşır mı, ne zaman yasallaşır, bizler de bekliyoruz. Ayrıca Başbakanın açıklamış olduğu ailenin korunması ve dinamik nüfus toplantısında kadınlara verdiği bir müjde de doğum borçlanmasının aynı askerlik borçlanması gibi sayılacağı… Çok yakın zamanda SSK’dan önceki doğumların da borçlanılabileceğini belirtmiş olalım ve yasallaştığı zaman eksik günlerini tamamlayarak emekli olabilir anneniz.

 

Not : Ölümlerde cenaze yardım tutarları

Vekil ölünce 9.042 TL

Memur ölünce 1.506 TL

İşçi ve Esnaf Ölürse 449 TL

Kısaca norm ve standartlar tartışılır.

 

Ben 15 sene bir şirkette çalıştım. Sigorta girişim var ama ödenmemiş, bunun için ne yapabilirim?

Değerli okuyucularımız, toplumumuzdaki en büyük sorun şu an çalıştığı halde SSK’sı ödenmeyen işçilerimizdir ve bu büyük bir vebaldir. “SSK ödeniyor mu”, “işten çıkışım mı yapıldı” veya “başka bir işyerine haberiniz olmadan giriş mi yapıldı” şeklindeki sorular, SGK’nın Alo 170 servisi ve cep telefonlarına SMS göndermesi ile kolay şekilde takip edilebiliyor.

Okuyucumuzun sorusuna gelince; kendisinin belki de hatalı SSK numarasına günleri yatmış olabilir. Bunun için bordro kontrolü yaptırmasını öneririz. Eğer günleri hatalı SSK numarasına yatmamış ise Alo 170’i arayıp şikayet kaydı oluşturmasını ve iş mahkemesine hizmet tespit davası açtırması gerekmektedir. İş mahkemelerine hizmet tespit davası açtırmak için işyerinden ayrıldıktan sonra 5 yıl içerisinde bu davayı açması gerekmektedir, yoksa zamanaşımına uğrar.

(Kaynak: Milligazete.com | 28.01.2015)

GÜNDEM