BASINDAN YAZILAR
Emeklinin Borcu Siliniyor - MuhasebeTR

Emeklinin Borcu Siliniyor

 

Torba yasa emeklileri sevindiriyor. 65 yaş aylıklarındaki fazla ödemeler geri alınmayacak. Çalışan emekliler borçtan kurtulacak...

Meclis'te görüşmeleri tamamlanmak üzere olan torba yasa; emeklileri, yaşlı vatandaşları ve engellileri de sevindirecek. Bu 3 kesimin devlete olan borçları da yasa kapsamına alındı. Özellikle 65 yaş üstü yaşlılık maaşı alanlara çeşitli sebeplerden dolayı fazla yapılan ödemeler geri alınmayacak. Bu konuda binlerce vatandaş mağdur olmuş ve kapılarına gelen hacizle sıkıntıya düşmüştü. Yine aynı şekilde engelli maaşı alanlara yapılan yersiz ödemelerin de geri alınmasından vazgeçiliyor. Böylece bu vatandaşlar rahat bir nefes almış olacak. Tasarıda ayrıca, çalışan emeklileri sevindiren bir madde de yer alacak.

TAKSİT İMKANI GELİYOR
Düzenleme, çalışan emeklilerden veya kendi işini yapan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi ile ilgili. Yapılandırılacak borçlar kapsamında bu kesintiler de bulunuyor. Böylece milyonlarca emekliyi zora düşüren bu borçların da faizleri ve gecikme cezaları silinerek, ana para yeniden yapılandırılıp taksite bölünecek. Emekliler borçlarını 18 taksit ve 36 ay vadede ödeyecek.

YÜZDE 15 KESİNTİ YAPILIYOR
Emekliler eğer kendi adlarına bir işyeri açar ya da şirket ortağı olurlarsa maaşlarından yüzde 15 oranında kesinti oluyor. Bunu kuruma bildirmeyen emeklilere ise toplu olarak borç çıkarılıyor. Başka bir şirkette sözleşmeli olarak çalışan emeklinin maaşından kesinti yapılmıyor. 

(Kaynak: paralimani.com | 25.07.2014)

GÜNDEM