BASINDAN YAZILAR
Sözleşme Bitmeden İşten Ayrılanlar / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Sözleşme Bitmeden İşten Ayrılanlar / Ali Şerbetçi

 3 yıllık sözleşme imzalayarak bir firmada işe başladım. 2 yılım dolunca, daha 1 yıllık sözleşmem varken, yani sözleşmem bitmeden işten ayrılmamı istediler. Tazminatımı almak için hangi yolları izlemem gerekiyor? 5...287039 Nolu SMS 

Sözleşme süresi bitmeden önce işveren haklı bir neden olmadan iş sözleşmenizi fesh ediyor ise işten ayrılma tarihinizle sözleşmenin bitim tarihi arasındaki sürenin ücretini Borçlar Kanunu'na göre işverenden talep etme hakkınız vardır.
Ayrıca kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Bunun için öncelikle işverenlikçe iş sözleşmenizin sona erdirilmesi gerekir. Siz kendiniz ayrılırsanız herhangi bir tazminat talebinde bulunamazsınız. İş sözleşmeniz sona erince iş mahkemesine dava açarak alacaklarınızı talep edebilirsiniz. 

15.02.1968 doğumluyum. 1985 SSK girişiyle 3240 günüm var. 1997'den bu yana esnaf Bağ-Kur'um devam ediyor. Hangi kurumdan, ne zaman emekli olurum? 1988'de 18 ay askerdim. 5...773428 Nolu SMS

Bağ-Kur'dan emekliliğinizi hesaplayabilmemiz için Bağ-Kur başlangıç tarihinizi tam olarak bilmemiz gerekmektedir. Bağ-Kur'dan emekli olacaksanız askerliği borçlanmanız size bir yaş daha kazandıracaktır. Fakat ne kadar askerlik borçlanacağınız hakkında Bağ-Kur girişinizi tam olarak yazmadığınızdan kesin bir bilgi veremiyorum. Bağ-Kur'dan önceki SSK hizmetleriniz ve borçlanacağınız askerlik kadar süre Bağ-Kur girişinize eklenerek emeklilik yaşınız bulunacaktır.
SSK ve askerlik süreleri daha erken emekli olmanızı sağlayacaktır. SSK'dan daha erken emekli olma şansınız var. 1985 yılındaki girişiniz 24 Mayıs 1985 tarihinden önce ise 48 yaş, sonra ise 49 yaş ile SSK'dan emekli olabilirsiniz. Ancak bu şarta tabi olabilmeniz için son 3.5 yıl, yani 1260 prim günü SSK'lı olarak (4/a) çalışan primi ödemeniz gerekmektedir. SSK'dan emekli olacaksanız askerliği borçlanmanıza gerek yok. 

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 22.07.2014)

GÜNDEM