BASINDAN YAZILAR
Bugünü Kaçıranın Vergisi Katlanıyor - MuhasebeTR

Bugünü Kaçıranın Vergisi Katlanıyor

 Kira gelirini beyan etmeyenlere ve vergisini ödemeyenlere ağır cezalar var: Ödenecek vergi katlanıyor. Beyanda bugün son gün

Bugünü kaçıranın vergisi katlanıyor

Gelir vergisi beyannameleri için bugün son gün. Mükelleflerin, 2013 yılındaki ticari, zirai, ücret, serbest meslek kazançları ile gayrimenkul sermaye iratları, menkul sermaye iratları, diğer kazanç ve iratlarına ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini bu akşam mesai bitimine kadar vermesi gerekecek. Beyannamesini teslim etmeyen kira geliri elde edenleri, ağır vergi cezaları bekliyor. Mükellef beyannamesini vermezse; 3 bin 200 lira olan istisnadan faydalanamayacak, ceza kesilecek ve verginin 2 katını ödeyecek. Üstelik gecikilen her ay için de devlete yüzde 1.40 gecikme zammı verilecek.

PİŞMANLIK İÇİN 9 NİSAN UYARISI

Öte yandan; bugün beyannamesini teslim edemeyenler, 9 Nisan akşamına kadar kira gelirini beyan ederek, pişmanlıktan faydalanabilir. Pişmanlık kapsamında da istisnadan yararlanılabiliyor ve 1 kat usulsüzlük cezası olan 34 lira ödeniyor.

BU TARİHLERE DİKKAT!

25 Mart: Son beyanname verme tarihi. 31 Mart: Verginin ilk taksitinin son ödeme günü. 9 Nisan: Pişmanlık kapsamında son beyanname verme günü. 31 Temmuz: Verginin ikinci taksitinin son ödeme günü.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 25.03.2014)

GÜNDEM