BASINDAN YAZILAR
Kamu Personeli Sabredecek / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Kamu Personeli Sabredecek / Sadettin Orhan

 Kamu Personeli Danışma Kurulu önceki gün yine önemli gündem maddeleriyle toplandı. Esasında memurların sorunlarının tartışılması ve çözüme kavuşturulması açısından KPDK önemli bir platform. Fakat birkaç yıldır genelde aynı gündemle toplanan kuruldan çözüm yerine genelde temenniler çıkıyordu, bu sefer de çok farklı olmadı. Memurlar:

- Disiplin affı,

- Aday memurun disiplin cezasıyla memuriyetten çıkarılmasının önlenmesi,

- İkramiyede 30 yıl tavanının kaldırılması,

- İş ve meslek danışmanlarının ek ödemelerinin artırılması,

- İş yoğunluğu fazla olan mahkeme çalışanlarına fazla çalışma ücreti verilmesi,

- 4/C'lilere kadro,

- KİT'lerdeki personelin izin haklarının memurlarla paralel düzenlenmesi,

- Fazla çalışma ücretlerinin yeniden düzenlenmesi,

- Kadroya geçirilen sözleşmeli personele getirilen 5 yıllık kurumlar arası nakil yasağının eş durumu ve sağlık mazereti yönünden değerlendirilmesi,

- Akademisyenlerin özlük haklarında iyileştirme

gibi konularda yine dilek, temenni ve çözüm sözü alarak masadan ayrıldılar. Hemen hemen aynı konular 2012 yılından beri KPDK'nın gündeminde yer almakla birlikte bugüne kadar çözüm sağlanamadı. Umarız bir sonraki toplantıya kadar söz konusu sorunlarda mesafe katedilir.

Bağ-Kur affı seçim sonrasında

Soru: Sadettin Bey, yazılarınızı ilgiyle takip ediyoruz. Torba yasadaki Bağ-Kur prim affında 2008 ve öncesini kapsıyor diye bir haber okudum, doğru mudur? Ben 2009'da Bağ-Kur'lu oldum ve 2011'de dondurarak SSK'lı bir işe başladım. Acaba bu af beni kapsamıyor mu ve çıkması kesin mi? Alper I.

Cevap: Değerli okurum, maalesef çıkacak olan sosyal güvenlik torba kanunu ile ilgili çok fazla asılsız haber görüyoruz. Bunların kimisi kulaktan dolma bilgilerle kimisi de pakete girmesi istenen konuyu gündemde tutmak için yapılıyor. Daha önce de duyurduğumuz üzere 2008 ve özellikle de 2000 yılı öncesi için Bağ-Kurlular'a borçlanma hakkı tanınması konusu pakette yok. Eğer TBMM'de yapılacak görüşmelerde pakete girerse siz de yararlanabilirsiniz. Fakat yine de vergi mükellefiyeti veya şirket ortaklığı gibi bir kaydınız olması gerekir.

Emeklilik yaşınız değişmez

Soru: Sadettin Bey, ben 35 yaşındayım ve yaklaşık 10 yıldır aile şirketimizde 3000 TL maaş ile SSK'lı olarak çalışmaktayım. Şirketin hissedarı değilim fakat hissedar olmak istiyorum. Fakat hissedar olursam SSK'lı değil Bağ-Kurlu olmam gerekiyormuş. Bu doğru mudur? Bağ-Kurlu olursam artısı veya eksisi ne olur? Osman G.

Cevap: Değerli okurum, ortağı olduğunuz şirkette SSK'lı olarak devam edemezsiniz. Ortaklığın başlamasıyla birlikte Bağ-Kurlu (4/b) olursunuz. Fakat isterseniz başka bir şirketten -fiilen çalışmak şartıyla- SSK'lı olarak devam edebilirsiniz. Bağ-Kurlu olmanız halinde emeklilik yaşınız değişmez, yine 60 yaşınızda emekli olursunuz. Ancak SSK'dan 7000 günle emekli olurken, Bağ-Kur'da 9000 gün ödemeniz gerekir. Yani Bağ-Kurlu olmanız halinde 2000 gün daha fazla prim ödersiniz. Sizin gibi 2000 yılından sonra sigortalı olanlar için SSK ile Bağ-Kur emekliliği arasında çok fazla bir fark bulunmuyor.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 22.03.2014)

GÜNDEM