BASINDAN YAZILAR
Emekliye Eşit Maaş - MuhasebeTR

Emekliye Eşit Maaş

 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar intibak müjdesi bekliyor. Ocak'ta karara bağlanacak intibak, aynı şartlara sahip emeklileri eşit maaşa kavuşturacak

Emekliye eşit maaş

İntibak emeklilerin gündeminden düşmüyor. 2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişi intibak zammı almıştı. Şimdi sıra 2000 yılı ve sonrası emeklilerine geldi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için intibak düğümü, sayılı günlerin kaldığı Ocak ayında çözülecek. Emeklilerin heyecanla beklediği intibak kararı, Ocak'ta verilecek. Yeni intibak çalışmasının önümüzdeki ay torba yasa tasarısına eklenmesi bekleniyor.

ÇALIŞMA YAPILACAK
Yeni intibak ile; aynı prim gününe sahip, aynı şartlarla emekli olanların maaşı eşitlenecek. Böylece kendisiyle aynı şartlarda emekli olanlardan daha düşük maaş aldığından yakınanların geliri artacak. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, hem aynı süre içinde hem de 2000 yılından önce emekli olanlarla eşit maaşa kavuşacak. Ancak yetkililer, çıkacak intibak kararıyla hemen maaş ayarlamasının olmayacağını, çalışmaların tamamlanmasıyla yürürlüğe gireceğini belirtiyor. Emeklilerden TAKVİM'e intibak konusunda çok sayıda telefon geliyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, "Eşit maaş istiyoruz. Yetkililerden müjde bekliyoruz. İntibak zammı şart. Beklentilerimiz boşa çıkmasın. Yeni yılda yüzümüzü güldürsünler" diyor.

PROMOSYON NE OLDU?
Gazetemizi telefon yağmuruna tutan emekliler, özellikle bankalarla başlatılan promosyon pazarlıklarının ne durumda olduğunu merak ediyor. Çalışma Bakanlığı ve SGK yetkililerine seslenen emekliler, "Bizim duygularımızla oynanmasın. Bu iş bir an önce bitsin ve hakkımız verilsin" dedi.

(Takvim Gazetesi | 28.12.2013)

GÜNDEM