BASINDAN YAZILAR
2 Bin Vergi Müfettiş Yardımcısı Alınacak - MuhasebeTR

2 Bin Vergi Müfettiş Yardımcısı Alınacak

 Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, 2 bin Vergi Müfettiş Yardımcısı almak üzere sınav açıyor. KPSSP40, KPSSP54 ve KPSSP57 puan türlerinin herhangi birinden 75 ve üzeri puan alanlar 17 Ağustos’ta Ankara ve İstanbul’da tek oturum halinde yapılacak sınava katılabilecekler. 16 Temmuz’da başlayan başvurular, 26 Temmuz’da sona erecek. Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavına ilişkin kamuoyunda önemli tartışmalar yaşanmıştı. Ben de 4 ve 5 Nisan’da yayınlanan yazılarımda bu konudaki sıkıntılara detaylı bir şekilde yer vermeye çalışmıştım. Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı üzerine 13 Temmuz’da yapılması planlanan sınav gerçekleşmemişti. 13 Temmuz’da yapılması planlanan Vergi Müfettiş Yardımcılığı Giriş Sınavı’na süresi içerisinde başvuran adayların yeniden başvuru formu doldurmasına gerek bulunmuyor. Sınav konuları aşağıdaki gibi:

- Maliye: Maliye teorisi ve maliye politikası, vergi teorisi ve Türk vergi sistemi, kamu maliyesi,

- İktisat: Mikro ve makro iktisat, iktisadi düşünceler tarihi, para teorisi ve politikası, Türkiye ekonomisi, uluslararası iktisat ve iktisadi kuruluşlar,

- Hukuk: Anayasa hukuku, idare hukukunun genel esasları ve idari yargı, ceza hukuku ve ceza muhakemeleri usulünün genel esasları, medeni hukuk (Aile hukuku ve miras hukuku hariç), borçlar hukuku, ticaret hukuku (Deniz ticareti ve sigorta hukuku hariç),

- Muhasebe: Genel muhasebe, şirketler muhasebesi, maliyet muhasebesi, mali tablolar analizi.

**

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü (KKK) TC ile KKTC hükümetlerinin ODTÜ’ye daveti ile 2003 yılında kuruldu. Akademik ve idari bakımdan tümüyle ODTÜ Ankara’ya bağlı olan Kampus’un öğrencileri, diplomalarını ODTÜ Ankara mezunlarının da içinde bulunduğu törenle alıyorlar. ODTÜ KKK, KKTC’deki diğer üniversitelerden farklı olarak mevzuat olarak YÖK’e bağlı bulunuyor. Öğrenci sayısı, bin 920, öğrenim dili İngilizce. Bölümlerde ders veren 82 tam zamanlı ve 35 yarı zamanlı akademik personel, Yabancı Diller Okulu’nda ise 50 tam zamanlı ve bir yarı zamanlı akademik personel bulunuyor.

Kıbrıs’ta bir araya geldiğimiz ODTÜ KKK Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, başlangıçta iki konuda çekincelerinin olduğunu ifade etti: Ücretli eğitim ve ODTÜ imajı. Kıbrıs’a gelirken Prof. Dr. Turgut Tümer’e ODTÜ kültürünü burada da sürdürmesi tembih edilmiş ve geri döndüğünde hesabını vereceği en önemli konunun bu olacağını ifade ediyor.

Tümer “Burada ikinci sınıf bir operasyon olmayacağı ilkesi ortaya konuldu. Mezunlarımızın Ankara’dan bir farkı yok ancak fireler çok” diyor. Puanlar, Ankara ODTÜ’den düşük ancak eğitimin yoğunluğu ve ağırlığı Ankara ODTÜ ayarında. Doğal olarak bu durum, öğrencilerin zorlanmasına ve dolayısıyla firelerin yüksek olmasına neden oluyor. Hazırlık ve birinci sınıfta fireleri önlemek üzere projeler hayata geçirilmiş. Geçtiğimiz yıl ders programına içeriğinde aile özleminden, ayrımcılık konusuna kadar öğrenciyi üniversite hayatına hazırlama niteliğinde kredili “Üniversite yaşamına uyum dersi” ile “Precalculus dersi” ve “İngilizce hazırlıkta uzatılmış bahar dönemi” ve bir dönemlik “İngilizce yeterliğe hazırlık programı” eklenmiş.

SUNY New Paltz ile birlikte yürütülen İşletme Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP) ve KKTC kontenjanları dışında, TC uyruklu öğrencilere yönelik ÖSYS kontenjanlarının tamamı burslu kontenjanlardan oluşuyor. Burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, bir yıl İngilizce hazırlık sınıfı ve beş yıl lisans eğitimi süresince başarı durumuna bakılmaksızın, 2013-2014 ders yılı için belirlenen öğrenim ücretinin yüzde 100, yüzde 50 veya yüzde 25’inden muaf olacak. Ayrıca, LYS ile yerleştirildiği programla ilgili MF puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 35 bin, TM puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 25 bin, YGS sınav başarı sıralamasında ilk 60 bin, dil sınav başarı sıralamasında ilk 4 bin içindeki öğrenciler, yurt bursu alıyorlar.

ODTÜ KKK’da lisansüstü programlara talep yoğun değil ancak, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı’na yurtdışından yoğun bir ilgi var.

(Kaynak: Dünya Gazetesi | 18.07.2013)

GÜNDEM