BASINDAN YAZILAR
1968'de bizim şirketi fuara kabul bile etmediler; şimdi partner ülkeyiz - MuhasebeTR

1968'de bizim şirketi fuara kabul bile etmediler; şimdi partner ülkeyiz

Dünyanın sanayi devlerinin buluştuğu Hannover Fuarı ile ilgili ilginç bir hikaye ortaya çıktı. Bu sene Türkiye'nin 'partner ülke' olarak iştirak ettiği Almanya'daki fuara, şimdi kabinede Sanayi ve Ticaret bakanı olarak görev yapan Ali Coşkun'un çalıştığı firma 1968'de kabul edilmemiş.
KOSGEB Başkan Vekili Bayram Mecit ile Almanya Mühendislik Federasyonu Dış İlişkiler Başkanı Ulrich Ackermann, işbirliği için imza attı. Törene Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da katıldı.

O günleri, "Buraya ilk kez geldiğimde 1962 yılıydı ve fuarı gezmek büyük bir ayrıcalıktı." sözleriyle yâd eden Coşkun, kahramanı olduğu hikayeyi şöyle özetledi: "Kale Porselen fabrikasını kurduğumuzda bu fuara katılmak istedik. Bize 1968-72 arasında stant bile vermediler. Sonra Lidner GMBH ile lisans anlaşması yaptık ve fuarda onun yer aldığı alanın içinde 4 metrekarelik bir yer sahibi olduk." Birçok ülkeden toplam 9 bin 700 sanayi firmasının ürünlerini sergilediği Hannover Messe'e (Hannover Sanayi Fuarı) Türkiye 275 firmayla katılıyor. Fuar 20 Nisan'a kadar açık kalacak. "Şimdi ise partner ülkeyiz." diyen Coşkun'a göre fuarda yaşanan tablo Türkiye'deki değişimin tablosunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu yüzden AB'ye üyelik konusunda olumsuz fikirlere sahip olduğu bilinen Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bile Hannover'deki fuarda Türk sanayisinin durumunu gördükten sonra fikirleri büyük ölçüde değişti. Hükümet, bu yıl yüzde 92'si sanayi ürünü olmak üzere ihracatın 100 milyar doları bulmasını öngörüyor.

İş dünyası cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili gerilimin tırmandırılmasından duyduğu rahatsızlığı bulduğu her fırsatta dile getiriyor. Seçim için son viraja girilirken, piyasaların gözü ve kulağı Ankara'dan gelecek haberlere odaklandı. Kulislerde en çok konuşulan konular arasında cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından erken seçime gidileceği de yer alıyor. İstanbul Ticaret Odası'nın büyük gayretleriyle yoğun katılımın gerçekleştiği fuarda gazetecilerin bu konulardaki sorularını cevaplayan Bakan Coşkun, her şeyin anayasal çerçevede, belirlenen kurallar dahilinde ve yolunda gideceğini ifade etti. Dünkü Bakanlar Kurulu'nun cumhurbaşkanlığı özel gündemiyle toplandığını belirtirken, "Muhtemelen AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı yarından sonra (perşembe) açıklanır." dedi. Coşkun, Meclis dışından bir ismin Köşk'e yeniden çıkmayacağını savunuyor: "O hata yakın zamanda bir kez yapıldı." Erken seçim konusunda ise Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Köşk'e çıkmasının etkili olacağı görüşünde. "Sayın Başbakan'ımızın cumhurbaşkanı olması halinde seçimler erkene alınabilir. Eylül ayı olabilir. Sayın Ali Babacan bütçenin yapılması gerektiğini söylüyor. Bütçenin yetişmesi için de seçimlerin en geç eylülde olması şart. Kasımda olursa geçici bütçe gerekecek." ifadesini kullandı. Eylüldeki bir seçimin AK Parti'nin işine daha çok geleceği yönündeki yorumlara da, "Bizim teşkilat ise kasımda olmasının yarayacağını düşünüyor. Çünkü Ramazan'a denk geliyor. Malum, iftar programları, teravihler, uhrevî bir hava olacak." karşılığını verdi.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 18.04.2007)

GÜNDEM