BASINDAN YAZILAR
İş Kurana 100 Bin TL - MuhasebeTR

İş Kurana 100 Bin TL

 

KOSGEB, girişimci olmak isteyenlere 30 bin TL'si hibe olmak üzere 100 bin TL'ye kadar kredi veriyor. Programa Türkiye'nin birçok bölgesinden talep yağıyor

Girişimciye verdiği birçok destek ile reel sektörün yanında yer alanKOSGEB'in (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), hibe destekleri dikkat çekiyor. Türkiye'nin birçok şehrinde yeni yatırımcı olacaklara, KOSGEB tarafından 30 bin TL'ye kadar geri ödemesiz, toplam 100 bin TL'ye kadar destek sağlanıyor. 

ÖNCE EĞİTİM 
KOSGEB kredilerine Türkiye'nin her yerinden talep yağarken; şartları yerine getirenler böylece hazır sermayeye kavuşuyor. Kredi almak isteyenler öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı'na katılıyor. Bu programlarda projelerini ortaya koyan girişimciler, daha sonra KOSGEB'e başvurarak isterlerse 30 bin lira hibe, isterlerse de 70 bin lira kredi alabiliyor. 70 bin liralık kredi de 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz olarak veriliyor. Kullanılan kredinin geri ödemeleri 2 yıl sonra başlıyor. 

KİMLER HİBE ALIR? 
Hibeden yararlanmak için yeni girişimcilerin önce, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaları gerekiyor. Eğitimler, KOSGEB veya diğer kurum ve kuruluşlar (üniversite, İŞKUR, meslek kuruluşu, belediye v.b.) tarafından düzenleniyor. Ücresiz olan eğitimleri tamamlayanlara, sertifika veriliyor. Hibeden, sertifika alanlar ile KOSGEB İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) girişimcileri faydalanabiliyor. 

NASIL FAYDALANILIR
Sertikasını alan yeni girişimci, hazırlayacağı iş planını bulunduğu ildeki KOSGEB hizmet merkezine sunuyor. Yeni Girişimci Desteği Değerlendirme ve Karar Kurulu iş planını onayladığı takdirde, girişimci 30 bin TL hibeyi alabiliyor. İşletme kurulduktan sonra hibe veriliyor. Öte yandan KOSGEB yetkilileri, kuruldan geçmeyen iş planı sayısının çok az olduğunu vurguladı. İŞGEM girişimcileri ise eğitim ve sertifika almadan iş planlarını hazırlayarak başvurabiliyor. 

ORTAKLIK YAPANA 250 BİN TL HİBE
KOSGEB, İşbirliği Güç Birliği Destek Programı kapsamında, 250 bin TL'ye kadar hibe desteği sağlıyor. Kurulu işletmesi olan farklı ya da aynı sektördeki en az 5 KOBİ bir araya gelip, ortaklık kurmak istediklerinde, bu hibe destekten faydalanabiliyor. Öte yandan KOSGEB, bu işletmelere faizsiz 500 bin TL de kredi sağlıyor. 500 bin TL'nin ödemeleri, proje tamamlandıktan sonra, eşit taksitte 36 ayda yapılıyor. 

30 BİN TL GERİ ÖDEMESİZ DESTEK
İşletme kuruluş giderleri desteği: 3 bin TL 
Kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği: 15 bin TL 
İşletme giderleri desteği: 12 bin TL
Toplam: 30 bin TL 70 bin TL geri ödemeli destek 
Sabit yatırım kredisi: 70 bin TL. Faizsiz sağlanan kredi, 2 yıl ödemesiz olmak üzere 4 yılda ödeniyor.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 08.11.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM