BASINDAN YAZILAR
İşyeri Taşınırsa Tazminat Alınır Mı? / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

İşyeri Taşınırsa Tazminat Alınır Mı? / Ali Şerbetçi

  İstanbul Anadolu Yakası'nda bir firmada 3.5 yıldır çalışıyorum. İşyeri başka bir ilçeye taşınıyor. Bu arada maaşlarımız 3 aydır zamanında ödenmiyor. 3-4 gün geç veriliyor. Ayrılsam tazminat alabilir miyim? Ç.K. 
İşyerinin taşınması işçi bakımından haklı bir fesih sebebi sayılamaz. Ancak ücretlerin sürekli olarak 20 günden fazla gecikmeli ödenmesi, işçi bakımından haklı fesih sebebi sayılabilir. Ancak sadece 3 ay ücretlerin 3-4 gün gecikmesi halinde bundan söz etmek mümkün değildir. 

Fazla çalışma ücretleri bordoda gösterilmiyor. Bordroda olması bir zorunluluk mu? Ayrıca fazla çalışma ücretleri kıdem tazminatı hesabında değerlendirilir mi? A.G. 
İş Kanunu'na göre, çalışanlara yapılan tüm ödemelerin ücret bordrosunda tahakkukunun olması gerekir. Fazla çalışma ücretlerinin de yapılan mesai süreleri ile birlikte bordroda bulunması zorunludur. Öte yandan fazla çalışma, kıdem tazminatının hesabında dikkate alınmamaktadır.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
11.06.1966 doğumluyum. 01.04.1988 Esnaf Bağ-Kur başlangıcım. 18 ay askerliğimi ödedim. Halen esnaflığım devam ediyor. Hangi yılda ve hangi ayda emekli olurum? 5...065179 Nolu SMS 
Bağ-Kur başlangıcınıza ve ödemiş olduğunuz askerliğe göre 9000 prim gün ve 49 yaş şartlarına tabisiniz. 2011 yılının Ekim ayında prim gün sayınız dolmuş. Ancak 49 yaşınız 2015 yılında dolacağından, emekli olacağınız tarih 11.06.2015 olacaktır. Prim gün sayınız tamamlandığından, Bağ-Kur kapsamından çıkarak, yani esnaflığı bırakarak yaşınızın tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Eğer kapsamdan çıkmazsanız Bağ-Kur primi ödemek zorundasınız. 

* Babam 1948 doğumlu. 1974 yılından sigortalı 200 günü bulunuyor. 2000 yılından beri Çiftçi Bağ-Kur'u ödüyoruz. Askerliğini de yatırdık. Acaba babam ne zaman emekli olabilir? Balıkesir/Hüseyin GÜNAY
Babanız Bağ-Kur'dan toplam 5400 prim gün (15 yıl eder) sayısına ulaşınca emekli olacaktır.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 04.10.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM