SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Özel okullarda kontenjandan okuyan öğrencilere düzenlenen faturalarda KDV

Özel okullarda kontenjandan okuyan öğrencilere düzenlenen faturalarda KDV

Soru: Özel okullarda kontenjandan okuyan öğrencilere düzenlenen faturalarda KDV hesaplanacak mıdır?

Cevap: 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17/2. maddesinin (b) fıkrasında “Üniversite ve yüksekokullar ile 8.6.1965 tarihli ve 625 sayılı Kanun hükümlerine tâbi özel okullar tarafından ilgili dönemdeki kapasitelerinin %10'unu geçmemek üzere verilen bedelsiz eğitim ve öğretim hizmetleri, kanunların gösterdiği gerek üzerine bedelsiz olarak yapılan mal teslimi ve hizmet ifaları, katma değer vergisinden istisnadır.” hükmü yer almaktadır.

Kanunun 20. maddesine göre, “Teslim ve hizmet işlemlerinde matrah, bu işlemlerin karşılığını teşkil eden bedeldir.

Bedel deyimi, malı teslim alan veya kendisine hizmet yapılan veyahut bunlar adına hareket edenlerden bu işlemler karşılığında her ne suretle olursa olsun alınan veya bunlarca borçlanılan para, mal ve diğer suretlerde sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamını ifade eder.” 27/2. maddesinde, “Bedelin emsal bedeline veya emsal ücretine göre açık bir şekilde düşük olduğu ve bu düşüklüğün mükellefçe haklı bir sebeple açıklanamadığı hallerde de, matrah olarak emsal bedeli veya emsal ücreti esas alınır.” denilmektedir.

Yine, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229. maddesinde “Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.” hükmü yer almıştır.

Buna göre, özel okullarda, 625 sayılı Kanuna göre ücretsiz okutulan öğrenciler için emsal bedel üzerinden fatura düzenlenmesi, ancak söz konusu bedel üzerinden 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17/2-b maddesi uyarınca katma değer vergisi hesaplanmaması gerekmektedir.


Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

(18.08.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM