SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Eğitim-Danışmanlık işlerinde stopaj

Eğitim-Danışmanlık işlerinde stopaj

Soru: Eğitim ve danışmanlık işlerinde stopaj işleminin nasıl uygulanacaktır?

Cevap: Öncelikle eğitim ve danışmanlık işinin hangi kazanç türüne girdiğini belirlemek gerekmektedir. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 65”inci maddesinde serbest meslek kazancının tarifi yapılmış olup, söz konusu maddede ; “Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.

Serbest meslek faaliyeti; sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır.” hükmü yer almış olup, aynı Kanunun “Serbest meslek erbabı” başlıklı 66’ncı maddesinin birinci fıkrasında ise “Serbest meslek faaliyetini mutad meslek halinde ifa edenler serbest meslek erbabadır. Serbest meslek faaliyetinin yanında meslekten başka bir iş veya görevle devamlı olarak uğraşılması bu vasfı değiştirmez….”hükmüne yer verilmiştir.

Serbest meslek faaliyetinde ana unsur, faaliyetin sermayeden çok, kişisel çalışmaya, ilmi veya mesleki bilgi ve ihtisasa dayanmasıdır.

Yine aynı Kanunun 37’nci maddesinde ticari kazancın tarifi yapılmış olup, birinci fıkrasında; “Her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançlar ticari kazançtır.” hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıda yapılan açıklamalar çerçevesinde, örneğin bir kişinin işyerinde öğrencilere bire bir ders vermek suretiyle gerçekleştirdiği eğitim danışmanlığı faaliyetinin mesleki bilgi ve ihtisası gerektirmesi, sermayeden ziyade şahsi mesaiye dayanması nedeniyle, serbest meslek faaliyeti olarak kabul edilmesi ve elde edilen gelirin de serbest meslek kazancı olarak gelir vergisine tabi tutulması gerekir.

Diğer taraftan, söz konusu mükellef tarafından öğrencilere bire bir ders verilmeyip, istihdam edeceği öğretmenler tarafından ders verilmesi suretiyle dershane işletmeciliği şeklinde  faaliyet gösterilmesi halinde ticari bir organizasyon söz konusu olacağından elde edilen kazancın, ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilmesi gerekecektir.

 

 

Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

 

(11.02.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM