RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2015 | Asgari Geçim İndirimi 2015 | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM Cevdet Akçakoca
Tek Düzen Hesap Planı 320-329 Hesaplar
(31.03.2015)

E-bültenimize kayıt olun, yeni yazılar e-posta adresinize gelsin!..   

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2015
Asgari Geçim İndirimi 2015
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Kıdem Tazminatı Fonu
Pratik Bilgiler
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2015
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  Tek Düzen Hesap Planı 320-329 Hesaplar

  İşverene ‘Teşvik’ İşsizliğe Çare Mi?

  Kira Beyan Sistemi Hatalı Mı?

  İşverenler Dikkat! 414 Yerine 168 Lira Ödeyin

  Genel Sağlık Sigortası Borç Yapılandırma Süresi 6 Ay Uzadı

  18 Yaşından Önce Sigortaya Dikkat!

  Evinde Gündelikçi Çalıştıranlara SGK'dan Kolaylık

  İthal Olarak Kiralanan İktisadi Kıymetin Montaj Gideri

  Sabit Kıymet Alımında Oluşan Faiz ve Kur Farklarının Değerlendirilmesi ve Maliyetin Azaltılması - 1

  2015 Yılında Bağımsız Denetime Tabi Olma veya Çıkarılma Koşulları

  SGK Denetmenleri Avcı Mı?

  Yurtdışı Borçlanmasında Ödeme ve Değerlendirme Süreci Nasıl İşler?

  SSK'dan Erken Emeklilik

  Tasfiye Zararla Sonuçlandığında Geçmiş Yıl Karı Geçmiş Yıl Zararına Mahsup Edilirse Vergilendirme


SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Tasfiye beyannamesi, tasfiye beyannamesi verilme zamanı
Tasfiye beyannamesi, tasfiye beyannamesi verilme zamanı

- 11.01.2011 -

Soru: Tasfiye beyannamesi verilme dönemi ne zamandır?

Cevap: Konu ile ilgili olarak Kurumlar Vergisi Kanununun ilgili maddelerine göz atmak gerekirse;

5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 17. maddesinde; "(1) Tasfiye dönemi: Her ne sebeple olursa olsun, tasfiye haline giren kurumların vergilendirilmesinde hesap dönemi yerine tasfiye dönemi geçerli olur.

a) Tasfiye, kurumun tasfiyeye girmesine ilişkin genel kurul kararının tescil edildiği tarihte başlar ve tasfiye kararının tescil edildiği tarihte sona erer. Başlangıç tarihinden aynı takvim yılı sonuna kadar olan dönem ile bu dönemden sonraki her takvim yılı ve tasfiyenin sona erdiği dönem için ilgili takvim yılı başından tasfiyenin bitiş tarihine kadar olan dönem bağımsız bir tasfiye dönemi sayılır.

b) Tasfiyenin başladığı takvim yılı içinde sona ermesi halinde tasfiye dönemi, kurumun tasfiyeye girdiği tarihten başlar ve tasfiyenin bittiği tarihe kadar devam eder.

...

(2) Tasfiye beyannameleri: Tasfiye beyannameleri. tasfiye memurları tarafindan tasfiye dönemlerinin sonundan itibaren Kanunun 14 üncü maddesinde yazılı sürelerde; tasfiyenin sona erdiği döneme ilişkin tasfiye beyannamesi ise tasfiyenin sonuçlandığı tarihten itibaren otuz gün içinde kurumun bağlı olduğu vergi dairesine verilir.

.........."hükmü yer almaktadır.

Aynı Kanunun  "Beyan esası"  başlıklı 14. maddesinin 3.fikrasında; "Kurumlar Vergisi Beyannamesi, hesap döneminin kapandığı ayı izleyen dördüncü ayın birinci gününden yirmibeşinci günü akşamına kadar mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilir." hükmüne yer verilmiştir.

Konu ile ilgili açıklamaların yer aldığı 1 seri no'lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinin:
"17.3. Tasfiye beyannameleri" başlıklı bölümünde de;

"Tasfiye beyannamesi, tasfiyenin aynı takvim yılı içinde başlayıp sonuçlanması halinde tasfiyenin sonuçlandığı tarihten itibaren otuz gün içinde kurumun bağlı olduğu vergi dairesine verilecektir.

Tasfiyeye giriş tarihi ile tasfiyenin sonuçlanma tarihinin farklı takvim yıllarında gerçekleşmesi durumunda. her bir tasfiye dönemine ilişkin tasfiye beyannamesi tasfiye memuru tarafindan tasfiye döneminin kapandığı ayı izleyen dördüncü ayın birinci gününden yirmibeşinci günü akşamına kadar mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilecektir. Tasfiyenin sona erdiği döneme ilişkin tasfiye beyannamesi ise tasfiyenin sonuçlandığı tarihten itibaren otuz gün içinde kurumun bağlı olduğu vergi dairesine verilecektir.

..."denilmektedir.

Anlatılanları örneklendirecek olursak; örneğin ABC şirketinin tasfiyeye girmesine ilişkin genel kurul kararının tescil edildiği tarih 10.10.2007 olsun ve tasfiye de bu tarihte başlayacağından, tasfiye öncesi kıst dönem (01.01.2007-09.10.2007) beyannamesinin (tasfiyenin bu tarihe kadar devam etmesi halinde) 2008/Şubat ayının birinci gününden yirmibeşinci günü akşamına kadar, birinci tasfiye dönemi (10.10.2007-31.12.2007) beyannamesinin ise (tasfiyenin bu tarihe kadar devam etmesi halinde) 2008/Nisan ayının birinci gününden yirmibeşinci günü akşamına kadar verilmesi gerekir.


Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)