SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Alım-Satım ve İmalat işi ile uğraşan büyük bir firmayız. Bize kesilen faturaların bir kısmı KDV dâhil olarak düzenlenmekte. Bunların KDV sini iç yüzde ile ayırıp indirim konusu yapabilir miyiz?

Alım-Satım ve İmalat işi ile uğraşan büyük bir firmayız. Bize kesilen faturaların bir kısmı KDV dâhil olarak düzenlenmekte. Bunların KDV sini iç yüzde ile ayırıp indirim konusu yapabilir miyiz?

Soru:
Alım-Satım ve İmalat işi ile uğraşan büyük bir firmayız. Bize kesilen faturaların bir kısmı KDV dâhil olarak düzenlenmekte. Bunların KDV sini iç yüzde ile ayırıp indirim konusu yapabilir miyiz ?

Cevap:
KDV kanunu md. 29-1/a bendinde, mükelleflerin kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen KDV’nin indirim konusu yapılacağından bahsetmiş ve VUK md. 233’de ise perakende satış fişinin benzeri vesika olarak fatura yerine geçen belge olarak tanımlandığını görmekteyiz. Maliye Bakanlığı ayrıca, perakende satış fişlerinde ayrıca KDV nin gösterilmesini gerek görmemektedir.

Ayrıca, 204 nolu VUK genel tebliği uyarınca, ticari faaliyetle ilişkili olarak SATIMA KONU OLMAYAN ve KANUNİ HADDİ AŞMAYAN gider alımlarının VUK 233.md’de belirtilen fatura harici benzeri vesikalarla alınması halinde bunların gider olarak kayıtlara alınabileceği hüküm altına alınmıştır. Dolayısıyla, gider olarak ticari kazançtan indirilmesine izin verilen alımların yukarıdaki şartlar dahilinde gerçekleşmesi halinde KDV’lerinin de fatura veya perakende satış fişinde olsun iç yüzde ile ayrıştırılıp indirim konusu yapılacağı yaygın görüşün aksine mümkündür.


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi
Bilim Uzmanı
Denetçi
korayates78@yahoo.com
www.MuhasebeTR.com

(22.10.2008)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM