SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Temizlik, Çevre ve Bahçe Bakım Hizmetlerinde Tevkifat

Temizlik, Çevre ve Bahçe Bakım Hizmetlerinde Tevkifat

 Soru: Temizlik, Çevre Ve Bahçe Bakım Hizmetlerinde Tevkifat Uygulaması Nasıl Olacaktır ?

Cevap: Temizlik hizmetlerinde KDV tevkifatının yanlış yapıldığı yapılan denetimlerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Temizlik hizmetlerinde tevkifat, mülga 89 seri No.lu KDV Genel Tebliği ile yapılan ve kamu kurum ve kuruluşlarının bazı hizmet alımlannda tevkifat uygulanmasını öngören düzenleme ile 1/11/2003 tarihinden itibaren uygu­lanmaya başlanılmıştır. Söz konusu Tebliğde bu hizmetler için tevkifat oranı 1/3 olarak belirlenmiştir.

Uygulama, 89 seri No.lu KDV Genel Tebliğini yürürlükten kaldıran 91 seri No.lu KDV Genel Tebliği ile bahçe ve çevre bakım hizmetlerine teşmil edilirken tevkifat oranı da 1/2’ye yükseltilmiştir. Bu hizmet sektöründeki kayıtdışılığı dikkate alan İdare, 95 seri No.lu KDV Genel Tebliği ile tevkifat oranında bir kez daha değişiklik yapmış ve bu oranı 1/8/2005 tarihinden itibaren 2/3 olarak yeniden belirlemiştir.

1 Seri Nolu KDV Genel Uygulama Tebliğine göre, belir­lenmiş alıcıların yanısıra KDV mükelleflerine verilenler de dahil olmak üze­re bir başka deyişle tüm KDV mükelleflerinin temizlik, bahçe ve çevre bakım hizmetlerinde tevkifat uygulamasına 1/5/2012 tarihinden sonra da devam edilecek olup, bu tarihten sonra ifa edi­lecek hizmetlerde tevkifat oranı 7/10 olarak uygulanacaktır.

Koray ATEŞ
E. Öğretim Görevlisi
korayates@muhasebetr.com

 

(07.04.2016)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM