SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Antrepo Faturası Kime Düzenlenmelidir ?

Antrepo Faturası Kime Düzenlenmelidir ?

 Soru: Antrepo faturasının kime düzenleneceği

 

Cevap: İthalat yapan işletmeler gümrükte bekleyen malları bir süreliğine antrepoya alabilmektedirler. Antrepoda bekleyen bu mallar için faturanın malı ithal eden yani sahibi olan firmaya mı yada gümrük komisyon ve müşavirler adına mı düzenleneceği konusunda tereddütler yaşanmaktadır.

 

4458 sayılı Gümrük Kanununun 225 inci maddesinin 1 numaralı bendinde, "Eşyanın gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulmasına ilişkin faaliyetler, 5 inci madde hükümleri çerçevesinde, sahipleri ile bunların adına hareket edenler tarafından doğrudan temsil yoluyla veya gümrük müşavirleri tarafından dolaylı temsil yoluyla takip edilir ve sonuçlandırılır.", 226 ncı maddesinin 1 numaralı bendinde, "Gümrük müşavirleri her türlü gümrük işlemini takip ederek sonuçlandırabilirler." hükümlerine yer verilmiştir.

 

Mezkur Kanunun geçici 5 inci maddesinde ise Kanunun yürürlük tarihinden önce gümrük komisyoncusu karnesine sahip olanlara, Kanunda yer alan şartlar dâhilinde Gümrük Müşavirliği İzin Belgesi verileceği belirtilmiştir.

Bu  açıklamalara göre; gümrük komisyoncuları ve müşavirleri malın mülkiyetine sahip olmaksızın ücret karşılığında mal sahibine hizmet verdiğinden, antrepo hizmetine ilişkin faturanın da hizmetin verildiği mal sahibi adına düzenlenmesi gerekmektedir.

Koray ATEŞ
E. Öğretim Görevlisi
korayates@muhasebetr.com

 

(04.04.2016)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM