SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Vergi Mükellefi Olmayanlardan Alınan Gayrimenkullerde KDV Ce Stopaj

Vergi Mükellefi Olmayanlardan Alınan Gayrimenkullerde KDV Ce Stopaj

Soru: Vergi mükellefi olmayanlardan alınan gayrimenkullerde kdv ce stopaj var mıdır ?

Cevap: KDV Kanununun 9 uncu maddesinde, mükellefin Türkiye içinde ikametgâhının, iş yerinin, kanunî merkezi ve iş merkezinin bulunmaması hallerinde ve gerekli görülen diğer hallerde Maliye Bakanlığının, vergi alacağının emniyet altına alınması amacıyla, vergiye tabi işlemlere taraf olanları verginin ödenmesinden sorumlu tutabileceği hüküm altına alınmıştır.
KDV oranları, KDV Kanununun 28 inci maddesinin Bakanlar Kuruluna verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Kararnameye ekli(I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %8, listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için %18 olarak tespit edilmiştir.
Emlak Vergisi Kanunu'na istinaden tespit edilen arsa birim metrekare vergi değeri; 500 lira ile bin lira (bin lira hariç) arasında olan konutların tesliminde yüzde 8 vergi oranı, bin lira ve üzerinde olan konutların tesliminde yüzde 18 vergi oranı uygulanacak.
Buna göre, gayrimenkul alımının KDV nin konusuna girmemesi halinde, bu işleme ilişkin KDV hesaplanmayacağından işletme tarafından 2 No.lu KDV Beyannamesi ile beyanı da söz konusu olmayacaktır.
İşletmenin gayrimenkul satışı KDV Kanununun 1/1 inci maddesine göre KDV ye tabi olacak, arsa birim metrekare vergi değeri; 500 lira ile bin lira (bin lira hariç) arasında olan konutların tesliminde yüzde 8 vergi oranı, bin lira ve üzerinde olan konutların tesliminde yüzde 18 vergi oranı uygulanarak 1 No.lu KDV Beyannamesi ile beyan edilecektir. Bu gayrimenkullerin temininde satıcı tarafından KDV hesaplanmış olması halinde işletmece yüklenilen KDV indirim konusu yapılabilecektir.

Koray ATEŞ
E. Öğretim Görevlisi
korayates@muhasebetr.com

 

(03.08.2015)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM