SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
İşletmelere Temizliğe Gelen Temizlikçilere Ödenen Ücretin Vergilendirilmesi Nasıl Olacaktır?

İşletmelere Temizliğe Gelen Temizlikçilere Ödenen Ücretin Vergilendirilmesi Nasıl Olacaktır?

 Soru: İşletmelere temizliğe gelen temizlikçilere ödenen ücretlerde KDV ve stopaj var mıdır?

Cevap: Bilindiği üzere gider pusulası vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş bir fatura hükmündedir. GVK. 9 maddeye bakarsak temizlikçilerin vergiden muaf esnaf olmadıklarını göreceğiz. Peki işletmelere mütemadiyen gelen ve hizmet veren bu kişilere yaptığımız ödemeyi nasıl belgelendireceğiz;

Temizlikçiler için izlenecek yolun, söz konusu kişiler ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıp bordroya dahil edilmesi gerektiği SGK tarafından ısrarla dile getirilmektedir. Zira, işletmeye gelen temizlikçi bir kişi Sigortasız çalıştırıldığını iddia etmek suretiyle bizi rahatlıkla şikayet edip olayı dava konusu yapabilir. 01.01.2013 tarihinden sonra SGK'nın bu yöndeki denetimlerini iyice artıracağı tahmin edilmektedir.

İşletmelerin önemli bir kısmının dışarıdan bir temizlikçiyle anlaştığı bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla, işin boyutu sanıldığının aksine vahim ve büyüktür.

Temizlikçiler açısından sonuç aşağıdadır:

- Bu kişilere yapılan ödeme GVK 94.'e göre stopajı doğuran bir ödeme değildir. Bu yüzden yüzde 10 olarak yapılan stopaj fazladan ödenen bir stopajdır.

- Bu kişiler vergiden muaf esnaf olmadıklarından gider pusulası ile ödeme yapmamalıyız. İşletmemiz bünyesinde bizim emir ve talimatlarımız altında kısmi süreli de olsa bizim personelimiz olarak çalıştığından bordroya dahil edilmesi gerekmektedir.

 Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
korayates@muhasebetr.com

(01.02.2013)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM