YAZARLARIMIZ
Mustafa Kalafat
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Öğretim Görevlisi
İşletme Bilim Uzmanı
mkalafat@guris.com.tr7256 Sayılı Kanun Kapsamında Yapılandırılacak Borçlarda Tarih Detayına Dikkat!

Değerli Okurlar,

“7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 11.11.2020 tarihinde kabul edilmiş ve 17.11.2020-31307 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Bu kanunda özellikle beklenen vergi ve sigorta borçları yapılandırması ön plana çıkmıştır. Gecikme tutarları ile ilgili %90 oranında mükelleflere avantaj sağlanmıştır.

Kamuoyunda 31.08.2020 tarihine kadar olan borçların yapılandırılacağı ile ilgili haberler yaygın olarak görülmektedir. Ancak kanunda vergi ve sigorta borçları için farklı dönemler ele alınmıştır. Vergi borçları için 31.08.2020 tarihine kadar (bu tarih dahil)  tahakkuk etmiş borçlar yapılandırma kapsamına alınırken, sigorta borçlarında Ağustos 2020 ayı ve önceki aylar ifadesi kullanılmıştır. Yani sigorta borçları açısından eylül ayında onaylanan ve tahakkuk aşamasına gelmiş bir borç da yapılandırma kapsamına alınmıştır.

Genel olarak beyana dayalı vergilerde 31.08.2020 tarihine kadar tahakkuk etmesi gereken en son dönem Temmuz/2020 dir. Ancak ÖTV ile ilgili süre açısından farklı durum söz konusudur.  Ağustos ayı içerisinde verilmesi gereken ilk 15 günlük dönemi kapsayan tahakkuk fişindeki borcu da bu Kanun kapsamaktadır.

Sonuç olarak Kanun Resmi Gazetede bu şekliyle yayımlanırsa yapılandırma kapsamına girmek isteyen mükelleflerin finansal planlamalarını yaparken vergi borçları açısından Temmuz ve Ağustos dönem bilgilerine ve vergi borçlarının tahakkuk sürelerine dikkat etmeleri ileride farklı bir durum ile karşılaşmamaları açısından önemle tavsiye edilmektedir.

KAYNAK:

7256 SAYILI BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

20.11.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM