YAZARLARIMIZ
Evren Özmen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilirkişi
evrenozmen@ozmconsultancy.com
www.kooperatiflerkanunu.com



Kooperatif Genel Kurulları 31.12.2021 Tarihine Kadar Yapılabilecek!

Bir çok yapı kooperatifin yönetim kurulu üyeleri bugünlerde genel kurullarını nasıl yapacaklarını, belirtilen kısıtlamaların ne kadar devam edeceğini, Pazar günlerine denk gelen toplantı günlerinde toplantı yapıp, yapamayacaklarını veya genel kurul çağrısı yapsalar dahi nisabı toplayıp, toplayamayacakları gibi konularda tereddüt yaşıyorlardı.

Bu noktada güncel bir gelişme bir çok kooperatif yönetici ve denetçilerini rahatlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünün 03.06.2021 Tarihli yazısına istinaden yapı kooperatiflerinin genel kurullarının 31.12.2021 tarihine kadar yapılabilmesine imkan tanınmıştır.

1-Kooperatifler 2019 ve 2020 yıllarına ait genel kurullarını 31.12.2021 Tarihine Kadar birleştirerek yapabilir mi ?

Evet. Kooperatifler bu yıllara ait genel kurulları ayrı ayrı veya birleştirerek yapabilirler.

2-Kooperatifler Kanununa göre her yıl Haziran ayı sonuna kadar genel kurul yapmayan kooperatiflerin yöneticileri ve denetçileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak mı ?

İlgili genel yazıya göre Haziran ayı sonuna kadar genel kurul yapmayan kooperatif yönetici ve denetçileri hakkında suç duyurusunda bulunulmayacaktır.

3-Yıl sonuna kadar yapılacak kooperatif genel kurulları için tekrar ortaklara çağrı mektubu gönderilmesi zorunlu mudur ?

Daha önceden ortaklara çağrı mektubu gönderilmiş olsa dahi yeni tarih için tekrar ortaklara taahhütlü çağrı mektubu gönderilmesi zorunludur.

4-Genel kurulda her yıla ait ibra ayrı ayrı mı olmak zorundadır.

Evet. Her ne kadar 2019 ve 2020 yılı genel kurulları beraber gerçekleştirilse dahi raporlar ve ibra maddeleri ayrı ayrı oylanmalı ve tutanağa o şekilde geçirilmelidir.

5–27 Haziran günü için ortaklarımıza genel kurul daveti göndermiştik. Genel kurulumuzu yapamaz mıyız ?

Pazar günü kısıtlamaları devam etmediği takdirde yapabilirsiniz.

6-Henüz ortaklarımıza genel kurul çağrı mektubunu göndermemiştik. Şimdiden Ekim ayına ait genel kurulun çağrı mektubunu gönderebilir miyiz ?

Hayır gönderemezsiniz. Ana sözleşmenin çağrının şekli başlıklı 28.maddesine göre Çağrının, toplantı gününden en az 30 gün önce ve en çok iki ay içinde yapılması, toplantının gün ve saati ile yerinin ve gündem maddelerinin bildirilmesi zorunludur.

7-Ortaklar sağlık riski nedeni ile toplantılara iştirak etmekten imtina ediyorlar. İlk toplantıda nisabı bulamadığımız takdirde ikinci toplantıda toplantı yeter sayısını aramamıza gerek bulunuyor mu ?

Yapı kooperatiflerinde ilk ve müteakip toplantılarda her zaman 1/4 toplantı nisabı aranır.

8- Genel kurul yapamadığımız için aidat artışı yapamamıştık. İki senedir aynı tutarda aidat topluyoruz. Asgari ücret artışı ve enflasyon farkları kooperatifimizin denk bütçe prensibini bozdu. Kooperatifin Genel kurulu sırasında geriye dönük olarak aidat farkı konusunda karar alabilir miyiz ?

Genel kurula katılan ortakların yarısından bir fazlasının oyu ile geçmişe matuf aidat farkı ortaklardan talep edilebilir.

9-Genel Kurulda Ortaklarımıza Hes Kodu sorgulaması yapacak mıyız ?

Evet. Genelgelerde belirtilen hususlara uyulmak zorundadır.

10-Genel kurul toplantı süresine ilişkin bir kısıtlama var mıdır ?

Hayır. Bir kısıtlama bulunmamakla beraber kooperatif genel kurulunu yönetecek divan başkanının toplantının yönetiminde pandemi ortamının risklerini de göz önüne alması toplum sağlığı açısından önem arz etmektedir. Metrekare sınırlamalarına riayet edilmelidir.

10.06.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM