BASINDAN YAZILAR
Memur emeklisi olsaydım belki de torunlarımla tatil yapıyor olacaktım!.. / Lütfi Köksal - MuhasebeTR

Memur emeklisi olsaydım belki de torunlarımla tatil yapıyor olacaktım!.. / Lütfi Köksal

Saygıdeğer okuyucularımız, ben de bir SSK emeklisiyim. Yıllardır memurlara göre Bağ-Kur ve SSK emeklisi olarak bizlere komik maaşlar verilmekte. Biz alıyoruz 600 lira, onlar 2 bin lira...
Hatta şunu söyleyebilirim; son yaptığım işimde memur olarak emekli olsaydım, belki de şimdi çalışmak zorunda kalmayacak ve torunlarımla Anadolu’nun şirin bir beldesinde emekliliğimin tadını çıkarıyor olacaktım.
Tabii memur emeklilerinin de düşük maaş alanları yok mu? Onları da bizim kategoride değerlendiriyoruz.
Ayrıca keşke memur emeklilerine daha fazla paralar ödense, bizim meselemiz bu değil.
TÜRK-İŞ’e göre yaklaşık 2 bin 600 TL olan Yoksulluk Sınırını geçen bir maaşı bize versinler gerisi teferruat...

BAKAN DİNÇER SÖZÜNÜ TUTUYOR
AK Parti iktidarının en çok bu yönünü takdir ediyorum...
Nerede hasıraltı edilen bir toz varsa gidip önce onu alıyor. Diğer iktidarların topladığı Zorunlu Tasarruf ve KEY paralarını da bu hükümet ödemedi mi?
Bravo!..
Normalde böyle bir iktidarın üst üste seçim kazanması imkansız, ama demek ki zamanla birlikte insanlarımız da değişiyor.
Neyse biz yine maaş meselesine dönelim.
Geçen yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer Dinçer Bey ile başkentte bir araya geldiğimizde aldığımız müjdelerden en dikkat çekici olanı “Emekli maaşları arasındaki uçurumu azaltma” reformu idi.
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açıklanan 24.2’lik maaş zammı; SSK, Bağ-Kur ve Tarım Sigortası emeklilerini bir nebze olsun rahatlatmaktan öte umutlandırmıştır. Zira umut fakirin ekmeğidir.
Daha önce de bu yönde birkaç iyileştirme yapılmıştı, bizce bu son adım DEV bir adımdır. Öyle ya 2.5+2.5= yüzde 5 olarak kararlaştırılan memur zamları ve tek haneli enflasyona göre önemli bir zam yapılmıştır. Sayın Başbakanı ve işin perde arkasındaki isim olan Sayın Çalışma Bakanı’nı kutluyoruz.

MAAŞLAR ARASINDAKİ FARK KAPANACAK MI?
Son olarak Hükümetin niyetinden şunu anlıyoruz; önümüzdeki yıllarda kademeli olarak emekli aylıkları arasındaki uçurumun yavaş yavaş kapanacağı yönündedir.
Sayın Bakanıma görüşmemizde bu soruyu da sorduk. Kendisi mütevazı davranarak, “O kadar değil” dedi ama bu yönde vitesi yükselteceklerini söyledi. Ne diyelim Allah işinizi rast getirsin.
Belki şimdi size gerçekçi gelmeyen bu görüşüm, ancak ileride taş koyan olursa hayal olabilir.
İşte o zaman Türkiye’de yine yılların kangrenleştirdiği meseleler hasıraltı edilmiş olacak.
Artık “üvey evlat emekli” muamelesi bitmeli! Zaten emekli olmak çok zor, bari maaş oranlarındaki adaletsizlikleri ortadan kaldırarak halkımızın moralini düzeltelim.
Hepinize yaşanabilir mutlu, umutlu bir ömür dileğiyle bol kazançlar diliyorum.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi | 06.01.2010)

GÜNDEM