BASINDAN YAZILAR
E-Tahsilat'a geçen Gelir İdaresi, dünyaya örnek oldu - MuhasebeTR

E-Tahsilat'a geçen Gelir İdaresi, dünyaya örnek oldu

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele amacıyla uygulamaya koyduğu projeler yurtdışından da ilgi görüyor.

İdare, son yıllarda mükelleflere yönelik olarak, e-Beyanname, e-Tahsilat, e-Haciz, İnternet Vergi Dairesi, internet aracılığı ile bankalar üzerinden vergi borcunun ödenmesi, mükelleflere telefon aracılığıyla danışma hizmetinin sunulduğu Vergi İletişim Merkezi, sigarada bandrol sistemi gibi birçok projeyi uygulamaya koydu. Vergi kaybının yanı sıra mükelleflerin vergiye gönüllü uyumu artırma ve vergi toplamak için harcanan emek, zaman ve giderlerde tasarruf sağlamayı da amaçlayan bu projelerin Türkiye dışındaki ülkelerde de uygulamaya konulması gündeme geldi. Moğolistan, Özbekistan, Tacikistan, Fas, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Pakistan ve Türkmenistan gibi ülkeler, Gelir İdaresi Başkanlığı'na heyetler gönderdi ve projelerle ilgili bilgi aldı. Aynı şekilde Gelir İdaresi bünyesinde faaliyet gösteren OECD Çok Taraflı Vergi Merkezi'nde de 1993'ten günümüze kadar yaklaşık 4 bin yabancı ülke vergi uzmanına vergi eğitimi verildi.

Birçok ülke vergi projeleri için Gelir İdaresi ile işbirliği yapma isteğini de Ankara'ya iletti. Bu çerçevede, Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci başkanlığında bir heyet, Makedonya Gelir İdaresi Başkanlığı'nın daveti üzerine Üsküp'te temaslarda bulundu. Heyet, Makedonya Gelir İdaresi Başkanı Goran Trajkovski ve diğer yöneticilerle çeşitli toplantılar yaptı. Kilci, Makedonya ile Türkiye arasında tarihten gelen önemli bağlar bulunduğunu belirtti ve yeni dönemde iki ülkenin gelir idarelerinin başta denetim olmak üzere çeşitli konularda işbirliği içinde olacağını söyledi. Makedonya Gelir İdaresi Başkanı Trajkovski de Türkiye ile işbirliği yapmak ve Türk Gelir İdaresi'nin birikimlerinden faydalanmak istediklerini belirtti.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 23.12.2009)

GÜNDEM